Održan Rikon

Tamo gdje se spajaju znanost i umjetnost, edukacija i zabava, baština i pop kultura

Andrej Petrak

Foto: Marko Gracin

Foto: Marko Gracin

Jedno od najatraktivnijih događanja svakako je bilo cosplay natjecanje za najbolje kostime, koje je i ove godine privuklo velik broj sudionika



RIJEKA Deveto izdanje konvencije fantastike Rikon, što je proteklog vikenda održano na Filozofskom fakultetu u Rijeci, okupilo je brojne ljubitelje tog žanra u različitim medijima, uranjajući ljubitelje fantastike u svijet mašte, gdje se spajaju znanost i umjetnost, edukacija i zabava, ali i kulturna baština i pop kultura.


Udruga »3. zmaj« ponudila je čak sedamdeset programa u tri dana, uključujući predavanja na temu filma, prirodnih i društvenih znanosti, književna predstavljanja domaćih i stranih autora, rekordan broj nagradnih kvizova, natjecanja i igara, kreativne radionice, umjetničku izložbu, pa domaće i strane izlagače.


Sve nabrojano samo je mali dio događanja kojem su mogli svjedočiti posjetitelji ovogodišnjeg Rikona, bilo je tu doista ponešto za svačiji ukus, za velike, ali i male, kojima je već tradicionalno posvećena nedjelja.


Prava zvijezda




No, prava zvijezda Rikona bio je svakako Thomas Olde Heuvelt, mladi višestruko nagrađivani pisac horora i fantasyja, koji ne samo da je predstavio svoj posljednji hvaljeni roman »Hex«, već je svim zainteresiranima održao radionicu kreiranja svjetova za pisce.


Pojasnio je ujedno kako je stvorio lik jezive vještice Katherine, s unakaženim očima i ustima, koja ljude progoni u snovima, a posebno mu je drago što je lik toliko prihvaćen među fanovima, da se mnogi, pogotovo u Sjedinjenim Američkim Državama, maskiraju u nju i koriste je kao temu za cosplay.


U dinamičnoj raspravi, koja je protekla s mnogo pitanja iz publike, okupljeni su mogli saznati i to da ovaj autor nikad nije dobio »odbijenicu«, ali i da su mnoge pozitivne riječi o njegovu romanu »Hex« imali i tako cijenjeni autori, kao što su Stephen King i George R. R. Martin.


Budući da je počasni gost Rikona bio pisac horora, ne čudi da je dio žanra bio posvećen upravo tom programu. Uz Heuveltovu književnu radionicu za pisce horora, održano je i natjecanje u pisanju kratke horor priče, a niz zanimljivih predavanja pružilo je raznovrsne poglede na horor. Publika je mogla saznati zašto ustvari uživa u srahu koje im horor filmovi pružaju, o hororu na filmu i inspiracijama koje je žanr crpio iz stvarnog svijeta tijekom hladnoratovskih 50.-tih godina minulog stoljeća, kako se Jungovi arhetipovi mogu primijeniti na znanstvenu fanstastiku i horor, ali i saznati sve o šokantnoj povijesti hrvatskih vještica i progonima koje su doživljavale kroz stoljeća.


Od zanimljivih povijesnih slučajeva i nesmiljenih sudskih procesa do zlokobnih dama iz narodne predaje, Ivana Silla prisjetila je prisutne na brojne hrvatske vještice, one lažnooptužene, ali i one prave, te pokušala odgovoriti na pitanje jesu li zaista žene na lomaču dovodile tek moći njihova zavodljivog pogleda i zlobne glasine, ili su vještice oduvijek bile među nama.


Pod napadom


Jedno od najatraktivnijih događanja svakako je bilo cosplay natjecanje za najbolje kostime, koje je i ove godine privuklo velik broj sudionika. Žiri svakako nije imao lak zadatak, ali najbolji kostim proglašen je onaj commandera Sheparda iz igre Mass Effect, najbolji performans imala je skupina Underworld, koja se kostimirala u razna podzemna božanstva, dok su najboljom grupom proglašene članice Arrow Girls, koje su se kostimirale u likove iz serije Arrow.


Motivacijsku nagradu osvojio je mladić maskiran u Uruk Haia, dok je nagradu za oduševljavanje žirija dobio Higlander, koji se na cosplay natjecanju pojavio, glavom i bradom, mačem i neizostavnim kiltom. Valja spomenuti i djevojku maskiranu u lik Supergirl, Karu Zor-El, koja je okupljenima pročitala svoj manifest.


– Pod napadom smo! Majke i očevi, geekovi i geekuše, napali su nas Bezjaci. Oni nam žele oduzeti sve. Oduzeti nam našu slobodu, našu savjest, našu slobodu izbora. Posvuda su oko nas. Pod ovakvim napadom lako je pomisliti kako smo stjerani u kut, kako nam nema druge nego da objesimo svoje plašteve u ormar, pospremimo svoje uši i uniforme u kutiju, izađemo iz svoje sobe s kompjuterom na svjetlost dana i budemo normalni.


Danas sam ovdje , s agenticom Alex Danvers, kako bih vam vratila nadu. Nadu u to da ne možemo nikad odustati od svojih boja, od svojih soundtrackova, od svojih konzola. Nikada ne smijemo zaboraviti svoje origin stories, svoje fandome, svoje prijatelje. Ljudi Rikona, nada živi u nama, poručila je.



Udruga »3. zmaj« u sklopu Rikona po sedmi je put dodijelila nagrade za najbolja žanrovska ostvarenja u prethodnoj godini, i to u tri kategorije. U kratkoj kategoriji Artefaktom je nagrađena priča »Staklo« Gorana Gluščića, u srednjoj kategoriji nagradu je osvojila priča »Možeš li vidjeti zvijezde« Jurice Ranja, a najboljim romanom godine proglašen je »Prodavač snova« Milene Benini.



Nada i sila


Nada je doista bila jaka u posjetiteljima Rikona, a zahvaljujući članovima udruge Mos Croata Spaceport jačala je u njima i sila, jer poučavali su ih tradicionalnim formama borbe svjetlosnim mačevima, a teoriju su mogli okušati i u praksi na školi mačevanja svjetlosnim mačevima za najmlađe, te Force Training igri za one nešto starije te tako pokazati da imaju i agilnost i Silu kojom mogu parirati bilo kojem Jediju.


Mogli su se okušati u ninjutsuu i vidjeti kako je to biti nindža, ali i boriti se spužvastim mačevima te tako steći titulu Witchera. Svi koji su oduvijek htjeli naganjati zlatnu zvrčku mogli su to i učiniti na natjecanju u metloboju, što je bio samo dio događanja na Rikonu posvećen Harryju Potteru, zahvaljujući Ministarstvu magije, a oni koji smatraju da su pravi ubojice na plesnom podiju, mogli su to i dokazati mrdajući kukovima u Kinect dance-offu.


Dodamo li i da se na izložbi moglo razgledati radove i nakit sedmero mladih umjetnika iz Hrvatske i Srbije: Stjepana Blažekovića, Sare Pregel, Živka Kondića, Nele Dunato, Tomislava Gulina, Hrvoja Silić ai Karin Bogdanić, ali i vježbati crtanje na sketchmeetu, lako je zaključiti kako je ovogodišnji Rikon doista ponudio za svakoga ponešto.