Uprava javne televizije štiti svog zaposlenika?

Ladislavu Ilčiću HRT mati, drugima maćeha

Siniša Pavić

Ilčić je predsjednik Hrasta – i član simfonijskog orkestra HRT-a i unatoč »Općih pravila o radu i ponašanju« HRT-a istupa u javnosti bez ikakvih sankcija 



ZAGREB Ladislav Ilčić predsjednik je političke stranke Hrast i zaposlenik HRT-a, član njenog simfonijskog orekestra. Za njega, kao i za ostale zaposlenike HRT-a, vrijede odredbe »Općih pravila o radu i ponašanju« na koje se, primjerice, pozvala Uprava zabranivši zaposlenicima, prije svega novinarima, da na društvenim mrežama iznose svoj stav oko nedavno održanog referenduma. No, dok se jednima brani i Facebook, Ilčić bez problema javno iznosi svoje političke stavove. 



Nitko na HRT-u nije regirao ni na nedavni istup Karoline Vidović Krišto, makar je posve nalik onom Ilčićevom. Zaposlenica HRT-a je tako, za promocije knjige »Vukovar i njegov stožer« akademika Josipa Pečarića, poručila: »Upravo oni koji su nas zadužili za nekoliko života ponovno ulaze u rov i stvaraju državu. Umjesto nas oni ulaze u krvavu bitku protiv udbaške zmije. Ovu prvu Hrvatsku potrošili su oni koji je ubijaju 20 godina. Trebamo drugu Hrvatsku.«





– Ova vlada ne snalazi se u demokraciji i boji se građana i demokracije. Iz straha su se trudili da sruše referendum na sve moguće načine. Oni smatraju da su pametniji od naroda, da bolje od naroda znaju što je za narod dobro. U Ustavu RH piše da vlast izlazi iz naroda, no vladajuća koalicija želi vladati narodom i, suprotno volji naroda, želi nametati svoju ideologiju,  izjavio je prije nekih tjedan dana, za »Varaždinske vijesti« Ladislav Ilčić.


Na adresu HRT-a je otišao set upita; je li se Ilčić ogriješio o »Opća pravila o radu i ponašanju«, ima li od svog neposrednog rukovoditelja dozvolu za političko istupanje, smatraju li njegovi nadređeni da na ovaj način kompromitira ugled kuće, vrijede li i za njega pravila koja su vrijedila za zaposlenike za nedavnog referenduma?



Upravni odbor Hrvatskog audiovizualnog centra (HAVC) pokrenuo je postupak prisilne naplate protiv HRT-a. Na adresu Uprave stigla je opomena kojom se HRT-u daje mogućnost da u roku 15 dana prije postupka prisline naplate podmiri dugovanje prema HAVC-u u iznosu od 10.897.750 kuna uvećan za izakonske zateze kamate.  Čelništvo HRT-a se podsjeća kako je sukladno Zakonu o audiovizualnim djelatnostima obveznik plaćanja sredstava za provedbu Nacionalnog programa u korist HAVC-a na temelju računa koje HAVC izda za tekuću godinu prema izračunu prihoda za prethodnu kalendarsku godinu. Tri su računa za 2012. i 2013. godinu ispostavljena, ali nisu plaćena, zbog čega je HAVC pokrenuo postupak prilisne naplate. Akumulirana dugovanja su, ne dvoje u HAVC-u, dovela pred blokadu provođenje Nacionalnog programa razvoja audiovizualne industrije, a to bi značilo teške posljedice za kulturnu proizvodnju. Od HRT-a se stoga traži da dugovanja plati, uz napomenu da nastalim okolnostima ne samo da poništava sve dobro što je usprkos krizi napravio audiovizulani sektora, već i i krši vlastite obveze odredbi Ugovora s Vladom, Zakona o elektroničkim medijima i Zakona o HRT-u. 



Šest dana je, međutim, bilo malo da bi stigao odgovor, možda i zato jer su pravila, donesena prije koji mjesec na inicijativu glavnog ravnatelja HRT-a Gorana Radmana, taman takva da ni pravna služba HRT-a nije posve sigurna kako ih tumačiti.  


U pravilima  je i niz  odredbi: »Zaposlenici HRT-a ne smiju se služiti javnim istupima za napad na kolege, govorom mržnje, isticati političku, svjetonazorsku, gospodarsku, vjersku ni bilo koju drugu pripadnost ili sklonost koja bi objektivno mogla stvoriti dojam o njihovoj nesamostalnosti ili neobjektivnosti«. 


Tu je i ona koja kaže kako »zaposlenici HRT-a moraju imati jasnu profesionalnu distanciju prema svim nositeljima i instrumentima vlasti i interesnim skupinama kako ne bi ugrozili integritet javnog servisa za koji rade«.


A tu je i niz odredbi koje kažu kako je zaposlenik dužan o svom političkom angažmanu izvijestiti neposrednog rukovoditelja, baš kao što je dužan o namjerama javnog istupanja unaprijed obavijestiti nadređenog.


Je li išta od toga Ilčić učinio i kani li ga itko do nadređenih makar podsjetiti na postojanje pravila, ne zna se. Zato je posve izvijesno kako na HRT-u smatraju da se sve to javnosti i ne tiče.