Opet bizarna pravila praćenja kampanje na javnoj televiziji

Kandidati na izborima ne smiju izvan izbornog programa, niti se mogu sučeljavati

Siniša Pavić

Pojednostavljeno rečeno, svi oni koji se nalaze na kandidacijskim listama u naradnih 47 dana teško će se moći domoći ijednog drugog programa, ijedne druge HRT-ove emisije. Ili, kako to plastično objašnjava PR stručnjak Krešimir Macana, čelnica ORaH-a Mirela Holy koja je i nositeljica liste ORaH za EU izbore, praktički je 47 dana za HRT »mrtva« osim ako se ne oglasi u plaćenoj rekelami



ZAGREB Najdulja predizborna kampanja koju smo imali u dosadašnje 24 godine parlamentarne demokracije, ona za izbore u Europski parlament duga 47 dana, je započela. Počelo je i praćenje kampanje od strane Hrvatske radiotelevizije, sramežljivo, bonusima sa stranačkih skupova što se na HRT 4 emitiraju malo iza 21 sat. U ponedjeljak se na HRT-u izvalačio redoslijed predstavljanja kandidacijskih lista pred nikada manje strančakih svjedoka. Izvlačenju je, kako se doznaje, nazočilo jedno pet, šest zainteresiranih lica, nikada manje otkada je izbora u nas.


Hrvatska radiotelevizija izbore za EU parlament prati sukladno odredbama dokumenta »Pravila o postupanju HRT-a tijekom EU izbora«. Dokument je to koji u vlas poštuje zakonske propise i saborska pravila o praćenju izbora. Dostupan je javnosti na posebnoj web stranici što ju je za ovu prigodu pokrenula HRT – »Europski izbori 2014«. Stranica se nalazi u sklopu HRT-ova portala i donosi niz relevantnih informacija od kandidacijskih lista, do korisnih linkova. No, javni servis, a onda i sami kandidati, i opet će dobrano platiti danak činjenici da svaka nova vlast obeća promjenu pravila za praćenje izbora svake vrste od strane elektroničkih medija, ali se ta promjena nikada ne dogodi.


Hrvatska radiotelevizija će tako izbornu kampanju i svoje zakonske obveze odraditi na Prvom programu Hrvatskog radija, na HRT 4, na teletekstu i internetu. Zakonska obveza će se pokriti Četvorkom koja jest nacionalnog karakrtera i jest news kanal, ali joj je gledanost slaba. Pri tom će poseban problem i urednicima i kandidatima jamačno predstavljati odredba 7 pravila koja kaže: »U vrijeme izborne promidžbe HRT će posebno voditi računa da se u programu HRT-a, informativnim i drugim emisijama koje tematski nisu u svezi s izbornim radnjama izbornih sudionika, ali bi mogle utjecati na raspoloženje birača, poštuje načelo poštenja, nepristranosti i uravnoteženosti.« Pojednostavljeno rečeno, svi oni koji se nalaze na kandidacijskim listama u naradnih 47 dana teško će se moći domoći ijednog drugog programa, ijedne druge HRT-ove emisije. Ili, kako to plastično objašnjava PR stručnjak Krešimir Macana, čelnica ORaH-a Mirela Holy koja je i nositeljica liste ORaH za EU izbore, praktički je 47 dana za HRT »mrtva« osim ako se ne oglasi u plaćenoj rekelami. Pače, pravila su takva da svi kandidati moraju imati jednak tretman, a to onda znači kako se i opet neće ispuniti želja HRT-ovog uredničkog kadra da imaju sučeljavanja i to onih za puk najzanimljivijih i najjačih kandidata. 

Na upit koja je svrha od ovakve kampanje na koju je javni servis primoran, Macan odgovora: »Nikakva!« Bit će to, kako kaže, i opet samo formalno ispunjavnje zakonske zadaće. A ako treba tražiti nekog kome pašu ovako duga kampanja i ovako pisana pravila, onda je to, ne dvoji Macana, uvijek stranka koja je na vlasti. Jer, dok će jedni biti ograničeni na strogo kontrolirano pojavljivanja na Četvorci, dužnosnici svake vrste i dalje će imati svoj prostor u nekim drugim televizijskim formatima. No, pravila su takva kakva jesu. Kreševo od EU izbora na HRT-u tek nas čeka s obzirom da predstavljanja lista kreću početkom svibnja.