Od Enigme do Apolla

Povratak na Mjesec: Izložba koju jednostavno morate pogledati

Ivana Kocijan

Foto: Marko Gracin

Foto: Marko Gracin

Najatraktivniji eksponat svakako je komadić Mjesečevog tla koji je izložen zajedno sa zastavom SFRJ koju je nosila na Mjesec i vratila na Zemlju posada Apolla 17



RIJEKA U Pomorskom i povijesnom muzeju Hrvatskog primorja je otvorena izložba »Povratak na Mjesec« koju su udruženim snagama organizirali Pomorski i povijesni muzej Hrvatskog primorja Rijeka te muzej informatike Peek & Poke, u suradnji s Muzejem Istorije Jugoslavije zahvaljujući kojem su u Rijeku stigli neki od najvrijednijih eksponata koji se od sinoć mogu vidjeti u Guvernerovoj palači.


Najatraktivniji i najzanimljiviji svakako je komadić Mjesečevog tla koji je izložen zajedno sa zastavom SFRJ koju je nosila na Mjesec i vratila na Zemlju posada Apolla 17. Kamenčić s Mjeseca, star 3,8 milijarde godina, težine 1,142 grama, Josipu Brozu Titu 1973. godine poklonio je američki predsjednik Richard Nixon.


Zanimljivi su izlošci i plaketa Apollo 12 iz 1970. čiji je autor Opatijac Boris Buzan, a koju je Titu poklonio Svemirski centar Kennedy s Floride, te replika plakete koju je posada Apolla 11 ostavila na Mjesečevoj površini 1969. godine. U Guvernerovoj palači izloženi su i ostaci balističke rakete V2 upotrebljene protiv Engleske i Belgije u Drugom svjetskom ratu i prve stvari napravljene od čovjeka koja je lansirana u svemir, budući da je dosegla visinu od 198 kilometara.




Posebno je vrijedan i njemački stroj Enigma korišten za šifriranje i dešifriranje poruka za vojne i diplomatske svrhe u Drugom svjetskom ratu. Izložen je i model fotoaparata Hasselblad nalik onom koji je bio prvom kamerom u svemiru, dok je svemirsko odijelo na putu iz SAD-a nakratko »zaglavilo« u Zagrebu, a njegov se dolazak u Rijeku očekuje sljedećeg tjedna.


Kako je na otvorenju rekla ravnateljica Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja Tea Perinčić, izložba o ljudskoj fasciniranosti Mjesecom rezultat je uspješne suradnje jednog malog i jednog velikog, jednog ozbiljnog i jednog neozbiljnog muzeja. Ova izložba nastavlja se na događaj iz 1971. godine kada je u Muzeju bila predstavljena putujuća izložba na kojoj su između ostalog bili izloženi i dijelovi svemirskog modula Apollo 12.



Ovim projektom obilježava se početak proslave 10. rođendana Peek & Pokea čiji je čelni čovjek, predsjednik Udruge Calculus Svetozar Nilović Tozo uspješno povezujući prošlost, sadašnjost i budućnost izložbu otvorio citirajući stihove »Apola 9« Mašinke Lukić, najvećeg hita te estradne umjetnice s kraja 60-ih.


Na izložbi koja je otvorena točno na 56. obljetnicu povijesnog pothvata legendarnog Jurija Gagarina, prvog čovjeka koji je odletio u svemir, izloženi su i vrijedni predmeti iz fundusa iz Hrvatskog prirodoslovnog muzeja iz Zagreba, Tehničkog muzeja Slovenije, Muzeja novejše zgodovine Slovenije i Prirodoslovnog muzeja Rijeka vezani uz temu futurizma i osvajanja svemira. Autori muzeološkog koncepta su: Ana Panić, Ivan Manojlović, Katarina Živanović, Momo Cvijović, Svetozar Nilović, Tea Perinčić i Ivana Šarić Žic, a dizajnerica postava Vera Ružić.


Izložba koja se bavi odlaskom čovjeka na Mjesec te preispituje futurističke ideje nekada i sada, ne bi bila moguća bez pokrovitelja među kojima su i Primorsko-goranska županija i Grad Rijeka u ime kojih su se okupljenima na otvorenju obratili Valerij Jurešić i Vojko Obersnel. Izložba »Povratak na Mjesec« bit će otvorena do 1. listopada.