Oživljavanje članova "Vivi Rinocerusa"

Pogledajte kako su riječki studenti oživjeli Harteru neobičnim likovima

Ivana Kocijan

Likovi iz priče »Vivi Rinocerus« Damira Martinovića Mrleta, nastali prema zamislima Tee Stražičić i Sebastiana Saganića, pobjednika natječaja »Budi najjači tip,nacrtaj Harteri strip« postali su stvarnost



RIJEKA Vivi Rinocerus, pas Gambo, Zoom Sudar i drugi likovi iz priče »Vivi Rinocerus« Damira Martinovića Mrleta, nastali prema zamislima Tee Stražičić i Sebastiana Saganića, pobjednika natječaja »Budi najjači tip, nacrtaj Harteri strip« za vizualna rješenja priče, oživjeli su zahvaljujući studentima riječke Akademije primijenjenih umjetnosti koji ovih dana prostoru bivše Tvornice papira daju novi vizualni identitet.


Od prošlog utorka na realizaciji Mrletovih, Teinih, Sebastianovih, ali i svojih ideja rade Ivan Klarić, Martina Vojnić, Aleksandra Ana Buković, Vladimir Ježić, Goran Nježić, Marko Burić i Iva Santini.


  – Dobili smo 13 kubika stiropora i skice i počeli raditi. Sve smo radili u dogovoru s Mrletom, ovo je naš zajednički rad. Dobro je samo nas malo vrijeme pritišće, otkrio je Goran Nježić.


  Središnji element nove preobrazbe Hartere nalazi se na terasi. Riječ je o konzoli Radio Isus, odnosno Isusovoj ruci.   

Svi za jednog, jedan za sve




– To je antena za prelazak iz dimenzije u dimenziju. Konzola je kabelom spojena s Red Bull Music Academy Floorom koji predstavlja tunel za prelazak iz dimenzije u dimenziju. Sva muzika prelazi preko jednog efekta, a kad pređeš rukom preko njega, možeš se igrati s onime što oni dolje sviraju. Kad stisneš dugme, prekida se prijenos i pali se pjesma »Radio Isus« i to je moment kada prelaziš u drugu dimenziju, objašnjava Mrle.



    Osim konzole na terasi, studenti su izradili i autobus koji izlazi iz zida i šarene skulpture od stiropora koje se nalaze na Red Bullovom katu što će biti upotpunjen i prostornim projekcijama ekipa Projecta MOE.

  – Svatko je radio svoj dio, a opet smo svi sve radili. Ekipa je dobra, nema problema. Dobro, ima svađa, ali bitno je da se završi posao. Malo je vremena, maškarane se ekipe pripremaju godinu dana, a mi smo sve morali napraviti u tjedan dana, dodaje Marko Burić.


  U prostoru nekadašnjeg Hartera Hotela neće biti svirki, ove će godine to biti mjesto za odmaranje i meditaciju. Prema Mrletovim idejama, hotel sada predstavlja hotel plemena Trntr.


  – Ventilatori predstavljaju njihove anđele s kojima oni fenomenalno komuniciraju. Svaki od anđela odašilje kratak kod, koji zvuči trntr-trntr. Pet anđela odašilje signale i tako se dobiva mantra koju pleme čuje i osjećaja. Tako se stvara kozmički kod kojim oni komuniciraju s prirodom i svemirom i na taj način imaju nevjerojatnu lakoću kretanja i hodanja, kao da plešu kroz džunglu. Početak radnje stripa se, inače, događa u Africi. Likovi su stanovnici Hartere koji dolaze u posjed čudotvorne ruke koju instaliraju na terasu što im otvara mogućnost prelaska iz dimenzije u dimenziju.


Sve je počelo kad je Isus uskrsnuo, tada se uhvatio za stijenu i ostavio otisak. Znanstvenici su u rudniku srebra napravili njezin odljev i odlučili zavladati cijelim svijetom.


Vivi Rinocerus, koja je inače iz Pariza, dolazi u posjed te ruke i bježi, zajedno sa Zoomom Sudarom, bivšim radnikom Hartere koji sad prevozi mađarske turiste. On je tu ostavlja neko vrijeme, a kako Vivi sa sobom nosi ruku i nosoroga, s vremenom to postaje jedan mali cirkus, objašnjava Mrle.


   


I vrtićarci sudjeluju


U katakombama, točnije u prostoru koji je prije zauzimao šank, nalazit će se MTV Stage koji će biti ukrašen radom djece iz vrtića Belveder, dok će svetište i dalje biti na istom, starom mjestu.


  Do sada najveći umjetnički projekt uređenja Hartere nastavit će se i idućih godina.


  – Prednost je toga što ne znamo kojim će to smjerom dalje ići, ovo je samo okvir za razvoj svega što nam padne na pamet. Volio bih da se cijela Hartera tako gradi, s kreativnim idejama mladih ljudi. To mogu biti likovnjaci, zanatlije, arhitekti, glazbenici, filmski umjetnici, znanstvenici…. Iduće godine planiramo napraviti i kazališnu predstavu, napisati stripove i u sve ukomponirati priču o pokori, o čemu bi govorila predstava, dodao je Mrle.