Tomislav Fačini

Nevjerojatna priča o hrvatskom dirigentu, skladatelju, planinaru, kuharu…

P. N.

Foto Krasnodar PERŠUN

Foto Krasnodar PERŠUN

Na neki čudan način trema se pojavljuje i nestaje s obzirom na to koliko sam siguran u to da sam se u nekome pitanju razvio. Ako posumnjam u svoj rast, ona se javi odmah

Dirigent, skladatelj, pjevač, umjetnički voditelj, pijanist, planinar, kuhar te majstor iz kategorije »uradi sam« – sve je to Tomislav Fačini. A tek su mu 42 godine! Cijenjeni majstor svih svojih zanata na veliko veselje svih »upletenih« stupio je na novu dužnost – ove je sezone postao šefom dirigentom Zbora HRT-a. Zbor HRT-a ove će sezone u svojemu ciklusu Sfumato održati sedam samostalnih koncerata čije je programe, kao šef dirigent, osmislio maestro Tomislav Fačini.

Zbor HRT-a od ove sezone krenuo je s Vama u novo poglavlje. Kako će se ono zvati?


– Zvat će se, jednostavno, sljedeće poglavlje. Svaka nova osoba na vodećem položaju, a takav je po prirodi dirigentski posao, ima prigodu stvoriti neki novi ugođaj i, možda, novi duh među svojim suradnicima.


Vaš je »mandat« na čelu Zbora HRT-a tri godine. Koji Vam je cilj, što ćete raditi, koje su smjernice, hoće li se nešto drastično mijenjati?




– Svaki ansambl jasno reagira na osobu koja stoji ispred njega, ne nužno na njegove glazbeničke kvalitete ili mane, iako je to u prvome planu, reagira na sve čime ta osoba zrači. Samim time zboru donosim ponajprije ono što jesam. Nadalje, moja je želja da Zbor HRT-a više nastupa, da u potpunosti preuzme vodeću ulogu na našoj sceni i bude promicatelj zborske i vokalne kulture, koja je vrlo važan kvasac u podizanju opće razine kulture, ali i društvenoga zdravlja jedne sredine.



Što mislite o »narodnjacima«?


– Razumijem njihovu publiku, donekle. To je neupućenomu alternativa tehnološkom užasu ili srednjostrujaškomu kiču. Govori se da je glazba spoj apolonijskoga i dionizijskoga, pa Apolon je danas utekao i smrznuo se u hladnoći profesionalne manipulacije, a Dioniz više ne pije vino, nego guta tablete, pa se posve usvinjio. Čovjeku treba sve to, ali usklađeno i kultivirano, a koji put iskonski i arhajski. Današnji je oblik »konzumacije« tih pseudoglazbenih mantra kao scena iz Pinokija kad dječaci piju pivo i puše, pa im naraste rep.



Nisam baš neki taktičar


Ujedno želim da se ozbiljnije počne s plasmanom programa na međunarodnoj sceni. Važno je da svi budemo svjesni konteksta u kojemu se krećemo. Ovu smo sezonu počeli gostovanjem u Sloveniji, u svibnju idemo u Belgiju, oba su gostovanja u okružju najboljih europskih zborova, a priredili smo i radionicu za studente dirigiranja iz Njemačke, Finske i Švicarske pod mentorstvom vodećih europskih zborovođa i pedagoga.


Taj je sraz nas s jedne i europske zborske kreme s druge strane bio vrlo zanimljiv i uvelike je podsjećao na stanje u kojemu se Hrvatska općenito nalazi s obzirom na europsko okruženje i integracije. Naravno da zbor treba mnogo toga naučiti i primijeniti, ponajprije u pogledu preispitivanja profesionalne higijene i općega funkcioniranja. Očito je da to u kolega sa sjeverozapada daje rezultate, ali (a to se vidjelo i po reakcijama naših gostiju) ono je što nam je u početnoj ponudi vrlo vrijedno i jednako tako fascinantno.


Mislim da nitko ne bi htio da se Zbor HRT-a pretvori u osrednju presliku kojega zapadnog ili baltičkog zbora, trebamo pokušati i uspjeti u ostvarivanju naših vječitih talenta i postati ostvarenima i zrelima njegujući naše posebnosti te dovevši se u red u onim pitanjima koja svi skupa dobro poznajemo kao negativan dio mentaliteta. 


Radili ste s mnogim orkestrima, s mnogim zborovima, manjim i većim. Koja je Vaša taktika, kakav pristup poslu?


– Nisam baš neki taktičar. Radim iskreno ono što mislim da treba i stavljam glazbu, njezin smisao, izraz i komunikaciju u središte rada. To nije uvijek mudro: više je puta jednostavnije i i brže doći do rezultata organizirajući ljude, nego čineći ih svojim suradnicima, ali za mene u tome ima nešto iskonski gadljivo. Ostat ću utopist, barem još neko vrijeme.


Kad ste se počeli baviti glazbom? Jeste li odmah znali da jednoga dana želite biti dirigent?


– Glazbom sam se počeo baviti zarana, po obiteljskom automatizmu, a o dirigiranju sam prvi put promislio tek potkraj srednje škole. Privukao me repertoar i obilje zvukovnih uzbuđenja koja nude ansambli različitih vrsta, a ne poziv dirigiranja sam po sebi.


Vaš je djed također bio skladatelj i ne samo to.


– Da, on je bio mnogo toga: po pozivu skladatelj, po zanimanju dirigent, pedagog i kulturni pregalac… Nema toga posla kojega se nije latio ili ga se morao latiti u razdoblju nakon rata. Obnavljao je i kazališta i ansamble, repertoare, djecu privlačio u muzičke škole te bio ravnateljem i pravi epicentrom kulture kamo god bi stigao. Iza sebe je ostavio pozamašan opus, njegova se vokalna lirika i zborska glazba već ugnijezdila na repertoaru, a komorna glazba te vokalno-instrumentalna djela i opera još čekaju. Da dočekaju svjetla pozornice, to je i moja zadaća.


Umara me dopisivanje


I Vi ste pravi renesansni tip: dirigent, skladatelj, umjetnički voditelj, pjevač i pijanist. Zbog čega volite sve svoje poslove? Imate li omiljeni ?


– Pa, malo ste previše toga napisali. Da, sviram klavir, ali nisam pijanist. Dirigent i umjetnički voditelj, to je samo malo komornija nota… Zapravo nemam omiljenih vidova glazbe. Sve volim jednako.


Umorite li se ikad od svih svojih poslova?


– Umara me samo računalo, dopisivanje, intervjui.


Imate li nekad tremu?


– Na neki čudan način trema se pojavljuje i nestaje s obzirom na to koliko sam siguran u to da sam se u nekome pitanju razvio. Ako posumnjam u svoj rast, ona se javi odmah. Iskreno, ona je kod mene nekakav zdravi pokazatelj kojim me podsvijest podsjeća da varam sam sebe i da nešto nisam dovoljno dobro učinio. To je valjda odlika ziheraša, što me čudi jer sam prilično pustolovne naravi, samo ne kad je riječ o odgovornosti za druge.


Koji su Vaši omiljeni podvizi iz kategorije »uradi sam«, a koji kuharski ili planinarski?


– Svako je kuhanje podvig, pogotovo napraviti naoko ni iz čega nešto slasno i neočekivano. Općenito volim raditi rukotvorine i dragi su mi kućanski majstorluci, samo za to sad nemam vremena, a planine su mi postale rijetke ptice.