Jazz glazbenik

Zoran Majstorović: Novi album snimili smo u jednom danu

Ivana Kocijan

Ušli smo u studio i svirali sa zajedničkim uvjerenjem da se takva glazba jedino i može snimiti na taj način, bez ikakvih kozmetičkih zahvata, opisao je Majstorović nastanak novog nosača zvuka njegovog ansambla Atma Mundi



RIJEKA Pred jazz glazbenikom Zoranom Majstorovićem aktivno je i zanimljivo glazbeno ljeto. Talentiranog multiinstrumentalista, skladatelja i aranžera očekuju brojni nastupi, a tu je i novi nosač zvuka njegovog ansambla Atma Mundi na kojem gostuju poznata glazbena imena.


Možete li nam, za početak, otkriti nešto više o novom albumu sastava Atma Mundi? Kako se zove, gdje ste ga snimali, kakav i čiji materijal se na njemu nalazi?


– Etno-jazz ansambl Atma Mundi u pripremi ima novi album na kojem će se kao i na prvom naći moja autorska glazba inspirirana svjetskom glazbenom baštinom. Najveći dio materijala snimili smo u studiju Accademia u Veroni, a album će se zvati »The road to Skitača«. Sav materijal snimljen je u jednom danu bez ikakvih kozmetičkih zahvata, samo smo ušli u studio i svirali sa zajedničkim uvjerenjem da se takva glazba jedino i može snimiti na taj način, bez ikakvih naknadnih dodavanja i oduzimanja. Na albumu sam svirao električnu i akustičnu gitaru, oud, ukulele i saz, a osim mene kao stalna postava Atma Mundi Ensemblea tu su bili i talijanski glazbenici – trubač Mirko Cisilino i kontrabasist Simone Serafini te zagrebački bubnjar i udaraljkaš Borko Rupena.


Bonus track




Na albumu su gostovali Arsen i Matija Dedić. Kako je došlo do vaše suradnje s njima?


– Do suradnje je prvenstveno došlo zato što sam želio proširiti zvuk Atma Mundi Ensemblea još jednim instrumentom, a nekako mi se klavir zvukovno i koncepcijski najviše uklapao u glazbu koju sam napisao. Svi u bendu izuzetno cijenimo Matiju pa smo ga pozvali da nam bude gost na snimanju u Veroni. Što se tiče suradnje s Arsenom, najveći povod je pjesma Sergia Endriga »1947« koju smo zajedno s njim i Matijom snimili za kompilaciju koja će izaći uz jedan od najdugovječnijih europskih jazz časopisa, talijanski Musica Jazz. U planu je i da ta pjesma bude neka vrsta »bonus tracka« na CD-u.


Koju su ulogu Matija i Arsen imali na albumu?


– U glazbi koju sam komponirao i aranžirao bilo je puno prostora za Matiju budući da je Atma Mundi Ensemble u svojoj osnovi kvartet bez klavira i da osim gitare nema drugog harmonskog instrumenta. U biti ja u toj glazbi i ne sviram previše gitaru nego druge žičane instrumente koji su većinom melodijski tako da je klavir lijepo zaokružio kompletan zvuk albuma. Arsen je gostovao na spomenutoj pjesmi »1947« autora Sergia Endriga koju je izveo u svom prepoznatljivom stilu.



Pred vama je aktivno ljeto. Očekuju vas brojni nastupi i radionice. Gdje će vas se sve, i u kojim kombinacijama, moći poslušati ovog ljeta?– Ovog ljeta ću imati nekoliko koncerata za koje stvarno mogu reći da ih jedva čekam, a voditi ću i petodnevnu radionicu u sklopu Festivala gitare u Kastvu koja će za polaznike biti besplatna. U sklopu istog festivala u Kastvu održat ću koncert 17. srpnja s bendom Fog Painters i gostom Vaskom Atanasovskim, a dan poslije nastupiti ćemo u Vrbniku. Isto tako jako se veselim nastupima s Atma Mundi Ensembleom na etno-jazz festivalu u Karlovcu, turneji u Hrvatskoj i Italiji s američkom pjevačicom Ty Le Blanc, turneji u Italiji s Arakne Group, nastupima sa svojim Loose triom… Uglavnom predstoji mi jedno vrlo zanimljivo glazbeno ljeto.


Spomenuli ste da će pjesma koju ste snimili s Dedićima biti objavljena u Italiji u velikoj nakladi, na CD-u koji se objavljuje uz najpoznatiji talijanski jazz časopis. Kako je došlo do toga?


– Na jednom koncertu Atma Mundi Ensemblea u Udinama prišao nam je talijanski producent koji inače radi kompilacije za časopis Musica Jazz i rekao da radi kompilaciju s glazbom Sergia Endriga te predložio da sudjelujemo u tom projektu.


Poznati gost


Pretpostavljam da je jedan od razloga bilo i to što je Endrigo rođen u Puli, a naš je bend baziran na suradnji hrvatskih i talijanskih glazbenika. Nama se ta ideja odmah svidjela i tako smo krenuli u to, s idejom da pozovemo Arsena i Matiju kao goste budući da su Arsen i Sergio bili prijatelji i suradnici.


Jesu li se možda i prije toga vaše skladbe nalazile na sličnim izdanjima?


– Imao sam i prije skladbe koje su se pojavljivale na kompilacijama jazz ili etno glazbe; to su bile i moje autorske skladbe, ali i glazba drugih autora koju sam izvodio, međutim nikada na kompilaciji koja izlazi u takvoj nakladi i to uz jedan od najvažnijih europskih časopisa o jazz glazbi.


Vratimo se vašem novom albumu. Hoće li na njemu biti još gostiju osim Arsena i Matije?


– Do sada je snimljeno oko 80 posto materijala i sigurno ćemo napraviti još jedan »session« u studiju tako da planiramo imati još jednog gosta na albumu, jedno vrlo poznato ime talijanske i europske jazz scene.