Vrsni glazbenik otišao u 53. godini

Preminuo Rastko Milošev-Ras, prvi gitarist Parnog valjka

Ivana Kocijan

Njegov prepoznatljiv zvuk se čuje na albumima »Vruće igre«, »Vrijeme je na našoj strani«, »Koncert«, »Glavnom ulicom«, »Uhvati ritam« i »Pokreni se«



RIJEKA  Prošlog tjedna u Zagrebu je, u 53. godini, preminuo glazbenik Rastko Milošev-Ras. Uz majku Kameliju Zavrl, profesoricu klavira, i brata Aleksandra Miloševa – člana Zagrebačkih solista i redovnog profesora viole na Muzičkoj akademiji u Zagrebu, Ras je bio pod utjecajem kvalitetne glazbe te je s lakoćom savladao klavir, klarinet i saksofon kroz osnovnoškolsko glazbeno obrazovanje.


U električnu se gitaru zaljubio s 15 godina, nakon što je otkrio Beatlese.


Od tada do danas gitara je bila njegov glavni instrument. U tinejdžerskom razdoblju, poput brojnih drugih klinaca, Ras se upustio u avanturu sviranja u bendovima svih mogućih profila i smjerova. Već tada jasno definiran bluesom i jednostavnim, čistim emocijama, nije se dao zavesti trendovskim glazbenim utjecajima.    

Prvi uspjeh


Prvi veliki uspjeh u karijeri doživio je kad je krajem 1979. godine, s nepunih 18 godina, postao gitaristom legendarnog Parnog valjka. Njegov prepoznatljiv zvuk se čuje na albumima »Vruće igre«, »Vrijeme je na našoj strani«, »Koncert«, »Glavnom ulicom«, »Uhvati ritam« i »Pokreni se«.




Nakon punih pet godina, otišao je iz benda. Uslijedilo je razdoblje u kojem je kao studijski glazbenik – gitarist, autor, producent i aranžer, svoj pečat ostavio na brojnim albumima snimanim 80-ih godina.


 Radio je s izvođačima kao što su Tereza Kesovija, Dino Dvornik, Oliver Mandić i Kaliopi te Jasmin Stavros, Dino Merlin, Plavi orkestar, Haustor, Patrola itd… Krajem 1980-ih osnovao je vlastitu grupu Ras 2va 3ri, objavio album »Granice« i ponovo se popeo na pozornicu, a uslijedila je i turneja po Rusiji.  

Nakon što je osnovao obitelj, promijenili su mu se prioriteti i glazba mu više nije bila glavna preokupacija. S obitelji se preselio u Njemačku gdje je radio kao restaurator antiknog namještaja. No, glazba koja je i dalje tekla njegovim žilama nije mu dala mira pa je s lokalnim glazbenicima osnovao bend, snimao pjesme i nastupao po Baden-Wurttembergu.


Nakon pet godina vratio se u Hrvatsku gdje je nastavio posao s restauracijom namještaja za brojne klijente, ali i s glazbom. Okušao se na novom polju glazbenog izričaja i postao autorom glazbe za TV. Radio je i za londonsku televiziju, snimao je glazbu za reklame te glazbu za film »Srce nije u modi« redatelja Branka Schmidta.    

Povratnički album


Prije tri godine u izdanju Scardone objavio je povratnički album »Sanctuary«, kolekciju instrumentala i vokalnih skladbi u kojima dominira njegova nenametljiva gitara. Materijal je nastao na relaciji Zagreb – New York, a u njegovom su stvaranju sudjelovali mnogi hrvatski i američki glazbenici. Jedna od skladbi s albuma »zapela« je za uho Nini Badrić pa ju je za nju Ras prepjevao s engleskog na hrvatski.


Na njenom CD-u »NeBo« pjesma »Wasteland« tako se našla pod imenom »Pokazat ću ti kako da se vratiš«. Kako je otkrio u jednom intervjuu, najdraži gosti na albumu bila su mu njegova djeca – sin Matej, student violončela na zagrebačkoj Muzičkoj akademiji, kći Justina koja studira udaraljke u Belgiji te sin Adrian i kći Zoe koji već godinama sviraju klavir.


  Posljednji ispraćaj Rastka Miloševa bit će ove srijede u 14.30 u Krematoriju na Mirogoju.