Nastup 21. rujna

Pjevačica Somi uskoro stiže u Pulu: ‘Želim dati glas onima koji su ostali bez glasa’

Davor Hrvoj

Foto August Udoh

Foto August Udoh

Njezine su skladbe politički i socijalno angažirane. Upravo je ona nastupila na Generalnoj skupštini UN-a u spomen na Međunarodni dan sjećanja na žrtve ropstva



Somi, američka pjevačica i aktivistica ruandskog i ugandskog podrijetla, 21. rujna nastupit će u Istarskom narodnom kazalištu u Puli, na prvom koncertu 2. ciklusa Backstage Live Pula. Tom prigodom izvodit će uglavnom pjesme sa svoja posljednja dva albuma: »Petite Afrique« i »The Lagos Music Salon«, ali i neke nove autorske pjesme s njezina predstojećeg albuma. »Ne vjerujem da publika, kad ide na neki nastup, treba očekivati ​​išta osim iskrenosti«, uoči koncerta u Puli izjavila je za Novi list. »Pokušat ćemo povesti publiku na putovanje afričkim pričama u suvremenom jazz kontekstu, ali uglavnom ćemo samo pokušati biti što iskreniji prema sebi i glazbi.«


Profinjena glazbenica


Somi je autorica ili koautorica skladbi od kojih su mnoge nastale nadahnute životom u Lagosu i aktivnostima umjetnika koje je sama pokrenula u raznim salonima grada. No, izvodi i skladbe drugih autora raznih žanrova, primjerice Abbey Lincoln ili Boba Marleyja. »Stvarajući glazbu želim govoriti iz srca«, kaže. »To je i moja namjera kao skladateljice. Abbey Lincoln i Bob Marley bili su sjajni autori pjesama i pripovjedači. Oboje me duboko nadahnjuju. Uživala sam u pronalaženju vlastitog zvuka i smisla unutar svojih verzija njihovih pjesama.«


Njezine su suradnje stilski šarolike. Naime, u raznim je prigodama pjevala uz Mosa Defa, Baabe Maala, Johna Legenda, Billyja Childsa, Paula Simona, Danila Pereza i Jennifer Hudson. Objavila je šest samostalnih albuma, snimajući u raznim formacijama, a kao gosti su joj se, među ostalima, u nekim izvedbama pridružili Hugh Masekela, Angelique Kidjo, Ambrose Akinmusire, Marcus Strickland i Jaleel Shaw. Somi je profinjena glazbenica iznimne muzikalnosti, koja pjeva na engleskom i raznim afričkim jezicima. Dobitnica je mnogobrojnih nagrada, a utemeljila je New Africa Live, neprofitnu organizaciju posvećenu promociji najboljih suvremenih afričkih umjetnika koji rade u području performansa, vizualne umjetnosti i književnosti. Njezine su skladbe, između ostalog, politički i socijalno angažirane. Upravo je ona nastupila na Generalnoj skupštini Ujedinjenih naroda u spomen na Međunarodni dan sjećanja na žrtve ropstva i transatlantske trgovine robljem. Također, s Hughom Masekelom je nastupila u Carnegie Hallu na proslavi dvadeset godina južnoafričke demokracije. O tome kaže: »Ne smatram se aktivisticom, ali neke su pjesme koje pišem političke. Jednostavno želim dati glas onima koji se osjećaju kao da su ostali bez glasa.«


Panafrikanizam




Somi je djetinjstvo provela u Zambiji, a danas živi u SAD-u i Nigeriji. Zahvaljujući tome stekla je, između ostalog, i bogato glazbeno iskustvo koje koristi u svojem stvaralaštvu. Naime, ona svoju glazbu naziva new african jazzom, a zasniva je na multikulturalnosti, ponajprije spoju jazza i afričke glazbe, ali i funka, soula, folka i countryja. Svoj osebujan pristup jazzu, iako se radi o labavim poveznicama s tim žanrom, snažno začinja utjecajima world musica, zvuk u nekim izvedbama obogaćuje gudačkim glazbalima, a u nekima korištenjem elektroničkih naprava. Za razliku od glazbe njezina mentora, južnoafričkog trubača Hugha Masekele, koja je bliža jazzu i moćnog je zvuka, njezina je nježnija i otvorenija za različite utjecaje.


»Moja glazba i glas nastoje predstaviti moderni afrički identitet i iskustva koja su svojstvena načinu na koji većina razmišlja o Africi i o tome što ili tko to može biti«, osvrnula se. »Ako ne znate odakle ste, ne znate kuda idete. Korijeni znače sve. Ruanda i Uganda temelj su svega što jesam kao žena i umjetnica. Imati toliko »domova« u svom životu, znači imati bogato kulturno znanje na osnovi kojeg učim, razvijam se i stvaram. Provodeći vrijeme na raznim dijelovima kontinenta, postala sam više panafrička i željna istraživanja krajeva koje još moram otkriti.«


Somi nazivaju modernom Miriam Makeba, a njezinu karizmu uspoređuju i s onom Nine Simone i Dianne Reeves.


»Miriam Makeba, Nina Simone i Dianne Reeves – sve su to osobe na koje sam se ugledala«, rekla je. »Zapravo, te me umjetnice najdublje nadahnjuju. Ponizna sam kad dođe do toga da me uspoređuju s njima, da moje stvaralaštvo uspoređuju s njihovim, i željela bih vjerovati da njihovo srce osjeća svu ljubav koju imam prema njima.«