Mijenjali su svijet svojim angažmanom

Petnaest najvećih rock ‘n’ roll buntovnika

Ivana Kocijan

Na popisu se našao i Nigerijac Fela Kuti, multiinstrumentalist i skladatelj, začetnik i najpoznatiji predstavnik afrobeat glazbe.



Petnaest glazbenih legendi koje su svojom glazbom i društvenim angažmanom mijenjale svijet našlo se na popisu najvećih rock & roll buntovnika koji je nedavno objavio američki časopis Rolling Stone.


Među njima su i Sex Pistolsi, jedan od najpoznatijih i najkontroverznijih punk sastava koji je buntovan stav izrazio već u debitantskom singlu »Anarchy in the UK« s jedinog albuma »Never Mind the Bollocks, Here’s the Sex Pistols«, a antiestablišmenski pogled na svijet zadržali su i kasnije.


Jesu li mu se i koliko stavovi do danas promijenili, pjevač grupe John Lydon, mnogo poznatiji kao Johnny Rotten, mogao bi otkriti sljedećeg tjedna kada će, uoči zagrebačkog nastupa svojeg aktualnog benda Public Image Ltd, dobiti Porin za posebna dostignuća u glazbi.


Povelja 77




Među najveće rock & roll revolucionare Rolling Stone je uvrstio i bend koji je srušio komunizam, kultnu češku grupu Praškog proljeća i češkoga disidentskog otpora Plastic People of the Universe. Bend je dobio ime po pjesmi Franka Zappe »Plastic people«, a uvelike je inspiriran i glazbom Velvet Undergrounda.


Godine 1976. članovi grupe su nakon nastupa na »Trećem festivalu druge kulture« u Pragu osuđeni na zatvorske kazne zbog »organiziranog ometanja mira«. Upravo su te presude ponukale Vaclava Havela i njegove prijatelje da objave Povelju 77 koja je započela proces urušavanja čehoslovačkoga komunizma.


 Na popisu se našao i Nigerijac Fela Kuti, multiinstrumentalist i skladatelj, začetnik i najpoznatiji predstavnik afrobeat glazbe. Legendarni div afričke glazbe, borac za ljudska prava, aktivist i politički disident bio je toliko posvećen svojim političkim vjerovanjima da je čak osnovao svoju republiku i proglasio nezavisnost od države. Prosvjednom pjesmom »Radio Radio« buntovni je status osigurao Elvis Costello koji je zbog izvođenja te pjesme u showu Saturday Night Live više od deset godina bio zabranjen u njezinom eteru.– Moj je poziv u životu biti iritantan, izjavio je jednom ovaj glazbenik koji se okušao u mnogim žanrovima, od countryja do komorne glazbe.

Protiv Crkve


Rock buntovnici su, prema Rolling Stoneu, i članovi američke grupe MC5 poznate po free jazzu i političkim angažiranim tekstovima. Njihov prvi album »Kick out the jams!« doveo je do bojkota prodavaonica i radiopostaja koje zbog pokliča »Kick out the jams motherfucker« u jednoj od pjesama nisu željele puštati njihov materijal. Iako kasnijim albumima nisu ostvarili željeni uspjeh, njihova ostavština i epitet radikalnih rokera i dalje žive.


Iako je Bob Marley možda najpoznatiji, njegov je kolega iz grupe The Wailers Peter Tosh, prema mišljenju Rolling Stonea, najveći jamajkanski glazbeni revolucionar. Suautor poznatih stihova »Get up, stand up, Stand up for your rights« zalagao se za jednakost, promicao rastafarijanstvo, a njegovi su stavovi vidljivi i u naslovima njegovih albuma »Equal Right«, »No Nuclear War«, »Legalize It«. Toshev je život tragično okončan 1987. godine, kada je ubijen tijekom pljačke kuće.


Mjesto među rock buntovnicima našla je i jedna dama, Sinead O’Connor, koja će zauvijek ostati zapamćena kao pjevačica koja je poderala sliku pape Ivana Pavla II. 1992. godine, u znak prosvjeda protiv svećenika koji zlostavljaju djecu. Irska politička aktivistica svojim je stavovima o religiji, ženskim pravima, ratu, zlostavljanju djece, često izazivala kontroverze.


Osim papa Ivana Pavla II., obrušila se i na Benedikta XVI., optužujući ga da zataškava slučajeve seksualnog zlostavljanja djece.


Molitva za radnike


Iako je preminuo s 27 godina, frontmen Nirvane Kurt Cobain tijekom kratkog života zaslužio je titulu buntovnika. Primjerice, kada su članovi njegovog benda pristali pojaviti se na naslovnici Rolling Stonea, on je na snimanju pozirao u majici s natpisom »Korporativni časopisi su i dalje bezveze«. Cobain se između ostalog zalagao za prava LGBT zajednice i s pozornice progovarao o temama kao što je bullying i reproduktivna prava.


 Među većinom američkim izvođačima našao se i čileanski folk pjevač Victor Jara koji je još za života postao idolom buntovne i revolucionarne mladeži diljem Južne Amerike. Njegova šansona »Plegaria a un Labrador«, ili »Molitva za radnike«, već desetljećima slovi kao neslužbena himna poniženih i potlačenih slojeva Latinske Amerike. Jara danas ima podjednako kultni status kao i Che Guevara, predstavlja simbol borbe protiv divljeg, izrabljivačkog kapitalizma i borca za pravdu na strani najslabijih, ikonu pobune i otpora protiv nepravde, nasilja i laži.

Buntovnikom se može nazvati i »The Killer« Jerry Lee Lewis, glazbenik koji je od izvođača religijske glazbe prerastao u jednog od začetnika rock & rolla. Naklonost javnosti izgubio je kada je, dok je još bio u braku s prethodnom suprugom, oženio svoju 13-godišnju rođakinju Myru Gale Brown.


Rock buntovnici su i članovi američke grupe Public Enemy, poznati po politički angažiranim tekstovima ao što su »Fight the Power« i »Rebel Without a Pause«, kritici medija i aktivnoj ulozi u pitanjima afroameričke zajednice.


Antikrist Superstar


Osim njih, Rolling Stone je na popis uvrstio i Briana Warnera, glazbenika mnogo poznatijeg pod imenom koje je nastalo kao kombinacija imena glumice Marilyn Monroe i zloglasnog masovnog ubojice Charlesa Mansona. Marilyn Manson ili »Antikrist Superstar« suprotstavlja se crkvenim i političkim krugovima i šokira svojim izgledom i pjesmama o seksu, drogi i nasilju.


Na popisu Rolling Stonea našao se i američki kantautor Steve Earle u čijoj se biografiji nalazi odslužena zatvorska kaznu zbog posjedovanja opijata i vatrenog oružja te spektakularan povratak na scenu.


Među najvećim rock & roll buntovnicima su i članovi grupe The Clash koji su od najranijih početaka pokazivali zamjetan politički aktivizam. Njihov debitantski singl »White Riot« koji su neki pogrešno opisali kao poziv na rasni rat, zapravo je pjesma o pobuni protiv vladajuće klase.


Popis petnaest najvećih rock & roll buntovnika zaključuje legendarni country umjetnik Johnny Cash. Glazbenik koji je koncertima u zatvorima Folsom i San Quentin pokušao razbiti mit o zatvorenicima čudovištima, ostao je zapamćen kao jedan od najvećih buntovnika, ali i najvećih zvijezda country glazbe.