Prije dva desetljeća u prodaju pušten kultni album Nevermind

Nirvanin “Teen Spirit” i nakon 20 godina dobro miriše

Marinko Glavan

"Nevermind" je album s najvećim utjecajem na čitavu jednu generaciju, iz kojeg je proizašao grunge kao pokret, a iza njega ostalo je golemo glazbeno naslijeđe i neizbrisiv utjecaj na niz glazbenika



Prije točno dvadeset godina, negdje baš u ovo doba godine jedan je bend iz Seattlea završio snimanje albuma koji je, po procjeni izdavača, imao potencijal prodati se u pristojnih 250 tisuća kopija, uglavnom na sjeverozapadu Sjedinjenih Država i u Velikoj Britaniji. Niti tri mjeseca kasnije, krajem rujna 1991. godine, album se našao na policama trgovina i više ništa nije bilo isto.


Album je, pogađate, »Nevermind«, a bend, naravno, Nirvana. Album i bend koji su milijunima tadašnjih tinejdžera doslovce odredili ne samo glazbeni put i ukus, već na mnogo načina i život.


Golemi utjecaj  


 »Nevermind« je iz temelja promijenio glazbenu industriju i scenu, širom otvorivši vrata svjetske glazbene pozornice bendovima koji su svirali ono što se do tad nazivalo alternativnim rockom, a od tada postalo mainstream, kako u glazbenom, tako i u komercijalnom smislu.




Grunge je postao stil, za mnoge i smisao života, Kurt Cobain polubožanstvo, a Seattle središte svijeta, s čitavom gomilom bendova i albuma koji su devedesetih žarili i palili top listama. Spotovi Alice in Chainsa, Pearl Jama, Soundgardena, da spomenemo samo one najpoznatije, zajedno s Nirvanom vrtili su se do iznemoglosti na tada kultnom MTV-u, a majice s likom Kurta Cobaina postale obavezni dio garderobe, čak i zimi, kada su se nosile ispod karirane košulje ili preko majice dugih rukava.


Glad publike


Prije nego li je objavljen, ama baš nitko nije očekivao ni približan uspjeh »Neverminda«. U legendu je već ušla priča da je izdavač, Geffen, ubrzo po izlasku albuma čija je početna naklada od pedesetak tisuća primjeraka na krilima uvodnog singla »Smells Like Teen Spirit« doslovce planula, zaustavio produkciju ostalih svojih izdanja kako bi zadovoljio glad publike za »Nevermindom«.


Album je bio odlično prihvaćen i kod većeg dijela glazbene kritike, koja ga je kasnije proglasila jednim od najboljih i najznačajnijih albuma u povijesti rocka.


»Nevermind« je nesumnjivo bio album s najvećim utjecajem na čitavu jednu generaciju u novijoj povijesti, iz kojeg je proizašao grunge kao čitav pokret, a iza njega ostalo je golemo glazbeno naslijeđe i neizbrisiv utjecaj na čitav niz glazbenika diljem svijeta pa i u Hrvatskoj, sve do današnjih dana. Iako je od izlaska »Neverminda« proteklo dva puna desetljeća, »Teen Spirit« i dalje jednako dobro miriše.


Dario Pažanin, Father


Nirvana je bila cijeli moj svijet


– Mogu slobodno reći da je Nirvana, odnosno njihov album »Nevermind« odredio smjer kojim će krenuti moj život. Upravo oni su bili razlog zbog kojeg sam zapostavio klasičnu gitaru, posvetio se električnoj i poželio biti u bendu, a prvi akordi i rifovi koje sam naučio su bili baš s tog albuma. U mojim ranim tinejdžerskim danima je to bio cijeli moj svijet. Kurt je naravno bio apsolutni idol. Znao sam sve njihove pjesme napamet od A do Ž, znao imitirati svaki njegov pokret na stageu – jedino što nisam razbio gitaru, prekopirao stil odijevanja itd.


Moram priznati, bila je to jedna vrsta opsesije. Evo, prošlo je već 20 godina od izlaska »Neverminda«, a još uvijek ga slušam s jednakim oduševljenjem kao i tada, a čini mi se da mu je vrijeme samo povećalo vrijednost. Po meni niti jedan bend od tada nije uspio ponoviti tu energiju i napraviti takvu revoluciju u glazbenom svijetu kao što je to tada učinila Nirvana, a čini mi se da ni neće tako uskoro. Tako jednostavno, a tako posebno.



Kristijan Ćoza, Mandrili


Odvalio sam na »Smells Like Teen Spirit«


– Kada sam prvi put čuo »Smells Like Teen Spirit« doslovno sam odvalio. Bilo je to na nekoj Pištinoj Metalmaniji. Pošto nisam mogao nabaviti album, zvuk sa snimljene Metalmanije s VHS kasete sam doslovno presnimio na audio kasetu. Zvuk je bio očajan ali se traka svejedno izlizala. Čak sam i napravio majicu s naslovnicom »Neverminda«, s tada najpoznatijom rock bebom. Nirvana je i danas jedan od najutjecajnih bendova koji se pojavio u posljednjih 20 godina. Bili su svježi, inspirativni. Neka sasvim nova struja, zarazna glazba iz kemije tria Cobain-Grohl-Novoselic.


Matej Zec, Morso i Let 3


»Nevermind«? O bože čisti vrh! Onda i danas


– »Nevermind«!!? O bože čisti vrh! Onda i danas! Vjerojatno i prva kazeta koju sam kupio. Možda lažem, ali i lagat’ vrijedi za ovakav album. Ne znam ni sam koliko sam ga puta poslušao, otpjevao, skakao, a i svirao, što na pravoj, što na zračnoj gitari, sam u svojoj maloj sobici u neboderu. Teško je reći koliko mi je značio, to mi je jednako glupo kao i kad me mama pitala »Koliko me voliš?«, a ja bih raširio ruke što više mogu i rekao: puno i pusti me na miru!


»Smells Like Teen Spirit« je generacijska himna, gitarski solo je toliko genijalan da sam slušajući ga svaki put ulazio nekakav mini trans koji bi me uzbuđivao, a čovjek je jedva svirao tu gitaru! Opet čisti vrh!


Uz Pearl Jamov »Ten« i »Nevermind« upoznao sam grunge, ali i genijalnu nezavisnu etiketu Sub PoP, preko koje sam otkrio bendove koji su bili bitni i za pojavu Nirvane i sličnih, poput TAD-a i Mudhoneya koji su više težili punkerskoj filozofiji neisticanja i prijezira prema tadašnjem rock mainstreamu.


Možda je i Kurt to htio, ali spoj te žestine, super melodija, te dinamike tiho pa glasno i obrnuto je »Nevermind«  učinio toliko genijalnim albumom da je strašno bitan i za ljude koji ga nisu voljeli, htjeli to oni ili ne.


Osobno jedna od najdražih stvari s »Neverminda« mi je »Something in the Way«. Obožavao sam je slušati kad bih bio sam. Uvijek mi se činilo da se usporilo vrijeme! Ovaj album me i upoznao s producentom Butchom Vigom koji je s »Nevermindom« napravio remek djelo. Davno sam čuo da je jedan kritičar rekao kako je grunge puno Led Zeppelina i još više kave. Možda je to i točno, ali ta kava je stvarno odlična!