Tribina

Domaća glazbena videoprodukcija: Hrvatski izvođači ne uviđaju važnost spotova

Ivana Kocijan

Foto: Vedran Karuza

Foto: Vedran Karuza

Andrej Korovljev je podsjetio kako se devedesetih na bolje spotove trošilo između 10 i 15 tisuća njemačkih maraka, dok danas cijena visokobudžetnih spotova iznosi između 3 i 5 tisuća eura



RIJEKANakon koncerta i plesne predstave, trećeg dana trećeg Impulse Festivala na dnevni su red došli – videospotovi. U Palachu je naime održana tribina »Video je ubio radio zvijezdu« na kojoj je Anđelo Jurkas okupio troje poznatih hrvatskih redatelja videospotova: Marcellu Zanki, Kristinu Barišić i Andreja Korovljeva.


Nakon uvodnog dijela u kojem je Jurkas podsjetio na povijest videospotova u svijetu i Hrvatskoj, počela je analiza trenutnog stanja u domaćoj videoprodukciji pri čemu je Marcella Zanki istaknula kako danas produkcija istovremeno pada i diže se te da iz mora lošeg znaju isplivati i dobri uratci. Sudionici tribine složili su se da u usporedbi s ostatkom svijeta, u Hrvatskoj sve dosta kaska te da izvođači ne uviđaju važnost videospotova i njihovu ulogu u promociji pjesme.


Korovljev je podsjetio kako se devedesetih na bolje spotove trošilo između 10 i 15 tisuća njemačkih maraka, dok danas cijena visokobudžetnih spotova iznosi između 3 i 5 tisuća eura. Kao neke od problema koji danas »muče« redatelje spotova, izdvojili su izostanak kompetitivnosti i zdrave konkurencije, zasićenje tržišta i nagli razvoj tehnologije koji svima daje mogućnost snimanja spotova. U vrijeme kad je sve brzo i potrošno, »ocjenu« spotovima daju tek lajkovi na Youtubeu i društvenim mrežama, no oni, složili su se sudionici tribine, nisu mjerilo kvalitete, već samo trenutne popularnosti.




Generalno, stanje je loše, u televizijskom programu nema mjesta za videospotove, skromni budžeti koče realizaciju odličnih ideja, no nadu u bolju budućnost budi Split Spot Festival, festival glazbenih spotova koji je ove godine održan treći put. Unatoč svemu, zaključak tribine bio je: treba snimati spotove jer je to kreativni proces koji rezultira jedinstvenom vizualnom slikom pjesme.


Na Impulse Festivalu danas na red dolazi filmska umjetnost. U Art-kinu će, s početkom u 21 sat, biti prikazan glazbeni dokumentarac «B-Movie: Lust & Sound in West Berlin, 1979 – 1989«. Radi se o filmu o glazbi, umjetnosti i kaosu divljeg Zapadnog Berlina 80-ih godina prošlog stoljeća. Dokumentarac Jörga A. Hoppa i Heika Langa progovara o zidom podijeljenom gradu koji je postao kreativni melting pot posebne subkulturne i pop kulturne scene, istovremeno privlačeći genijalne diletante i svjetski poznate zvijezde.