Glazbene nagrade

Dodjela Grammyja u znaku političkih poruka, a pojavila se i – Hillary Clinton

Hina



Bivša kandidatkinja Demokratske stranke na predsjedničkim izborima Hillary Clinton bila je zvijezda iznenađenja na dodjeli američkih glazbenih nagrada Grammy na kojoj su osim glazbe u govorima, glazbenim nastupima, modi i skečevima dominirali snažni pozivi za promjenom u američkom društvu, pokazivanjem snage i jedinstva, prenose svjetski mediji.


Clinton je na 60-oj dodjeli Grammyija u snimljenom skeču s Johnom Legendom, Cher i Snoop Doggom čitala izvatke iz kontroverzne knjige Michael Wolffa »Vatra i bijes« o sadašnjem američkom predsjedniku Donaldu Trumpu u parodiji audicije za nagradu za najavljivače koju je održao voditelj dodjela James Corden.


Nakon što je pročitala svoj dio teksta o Trumpovim prehrambenim sklonostima Corden je zaključio: »Grammy je u torbi«.




Prema ocjenama medija najmoćniji dio večeri u dvorani Madison Square Garden u New Yorku bio je kada su se pobornice pokreta »Time’s Up« okupile na iznimno emotivnom nastupu kojeg je predvodila Kesha.


Najavljujući izvedbu koja je okupila brojne zvijezde pjevačica Janelle Monae održala je motivirajući govor poručivši da je isteklo vrijeme za zlostavljanja i zloupotrebu moći u glazbenoj industriji.


»Ne događa se samo u Hollywoodu, ne događa se samo u Washingtonu, događa se upravo ovdje – i u našoj industriji«, kazala je.


Ispunivši pozornicu odjevene u bijelo »neustrašiva« Kesha na čelu skupine žena među kojima su bile i Bebe Rexha i Cyndi Lauper otpjevale su pjesmu »Praying« izazivajući ovacije i suze u očima mnogih u publici.


U skladu s tonom večeri Kendrick Lamar također je imao dojmljivu izvedbu s plesačima odjevenima u vojne odore koji su pogađani mecima i stajali su zajedno u znak solidarnosti dok je on pozvao da Jay-Z bude sljedeći predsjednik.


Nastavljajući s pozivima za promjene mlada kubansko-američka pjevačica i tekstopisac Camilla Cabello također je izazvala reakcije porukom o važnosti tzv. sanjara, ilegalnih imigranata koji su u SAD stigli kao djeca i koje Trump želi prognati, dok je najavljivala nastup grupe U2.


Na dodjeli Grammyija pojavili su se i izvođači country glazbe Brothers Osborne, Eric Church i Maren Morris koji su nastupali u listopadu na festivalu u Las Vegasu koji je postao poprištem jednog od najkrvavijih napada u SAD-u kada je 64-godišnji Amerikanac Stephen Paddock počeo pucati po posjetiteljima usmrtivši 58 osoba i ranivši stotine njih prije nego što se ubio.


Oni su izveli nezaboravnu verziju balade Erica Claptona »Tears in Heaven« uz prikazivanje imena poginulih u tom napadu.


Mnogi izvođači na Grammyjima nosili su bijelu ružu kao znak potpore ženskoj ravnopravnosti i slobodi i pravu na život bez seksualnog zlostavljanja. Ruže su nosili ili držali pripadnici oba sopla izražavajući tako solidarnost s pokretom Time’s up.


Skeč s čitanjem ulomaka knjige o Trumpu odmah je komentirala obitelj sadašnjeg američkog predsjednika pa je njegov sin Donald Trump Jr. tvitao: »Čitati izvatke iz lažne knjige na Grammyijima čini se kao odlična utješna nagrada za gubitak predsjedničkih izbora«.


Nikki Haley, američka veleposlanica pri UN-u tvitala je da je nastup Hillary Clinton »pokvario Grammyije. Koja šteta.«