"Do they know it's Christmas?"

Band Aid 30: Humanitarni hit ili novo stigmatiziranje Afrike?

Ivana Kocijan

Dok se s jedne strane očekuje da humanitarni singl zaradi 10 milijuna dolara, zbog stihova poput »gdje te poljubac ljubavi može ubiti i gdje je smrt u svakoj suzi« mnogi smataju da je pjesma uvredljiva za Afrikance



Ebola je do sada odnijela više od 5000 života u Zapadnoj Africi. Kako bi ukazao na gorući zdravstveni problem i potaknuo prikupljanje sredstava za pomoć oboljelima i liječnicima koji se bore s epidemijom, autor i začetnik Band Aida Bob Geldof na njegovu je 30. godišnjicu organizirao snimanje nove verzije pjesme »Do They Know It’s Christmas?«.


   – Ebola svakog dana može doći i u našu zemlju. To možemo spriječiti tako što ćemo podržati liječnike i medicinske sestre koji odlaze u Afriku, najavljujući novu verziju pjesme rekao je njezin autor Bob Geldof, objasnivši i kako je s obzirom na nove okolnosti, izmijenjen i dio teksta pa se sad u stihovima spominje i ebola. Deseci britanskih glazbenih rock i pop zvijezda točno trideset godina nakon originalnog Band Aida uključili su se u snimanje nove verzije pjesme, a Geldofova je inicijativa dobila i potporu britanske vlade koja se odrekla poreza na dobit od nosača zvuka. Inače, za download pjesme potrebno je izdvojiti 99 penija, dok će cijena CD verzije iznositi 4 funte.



Kao odgovor na Band Aid i nebrojene stereotipe koji se vežu uz doživljaj Afrike u drugim dijelovima svijeta, prije dvije godine nastao je satirični Radi-Aid i parodija »Africa for Norway« koja ima za cilj pozvati Afrikance da pošalju radijatore promrzlim stanovnicima Norveške. Projekt je pokrenut u Norveškoj, a cilj mu je promijeniti način na koji slične kakpanje progovaraju o temama siromaštva i razvoja.





   Samo dan nakon objavljivanja, remake pjesme »Do They Know It’s Christmas?« koju izvodi Band Aid 30 u kojem su One Direction, Ed Sheeran, Ellie Goulding, Chris Martin, Sam Smith, Sinead O’Connor i druge poznate glazbene zvijezde, postao je najbrže prodavani singl 2014. godine u Velikoj Britaniji. Točnije, u 24 sata prodan je u više od 206 tisuća primjeraka, dok je original iz 1984. godine tu tiražu postigao nakon dva dana. Pjesma je, bez sumnje, hit. Potvrđuje to i podatak da je samo pet minuta nakon premijere u showu »X Factor« prikupila milijun funta za pomoć oboljelima u Africi.   


U Geldofovu kampanju uključili su se glazbenici iz drugih država, među njima i izvođači iz republika bivše Jugoslavije. Tako je nastala YU rock misija, sastav koji je 1985. godine snimio pjesmu »Za milion godina«. U izvođenju pjesme sudjelovali su: Marina Perazić, Aki Rahimovski, Massimo Savić; Željko Bebek, Zdravko Čolić, Oliver Mandić; Momčilo Bajagić-Bajaga i drugi. Kampanja je završila velikim koncertom u Beogradu, dok je spot za pjesmu 13. srpnja 1985. prikazan na Live Aid koncerta u Londonu.



Ukupno pet verzija


Podsjetimo, izvorni Band Aid nastao je prije 30 godina, točnije uoči Božića 1984. godine, na inicijativu britanskog glazbenika i humanitarca Boba Geldofa koji je zajedno s Midgeom Ureom napisao božićnu pjesmu »Do They Know It’s Christmas?«. Zarada od prodaje singla u čijoj su izvedbi sudjelovali Phil Collins, Bob Geldof, Paul Young, Bono Vox, George Michael, Sting, David Bowie, Paul McCartney i mnogi drugi bila je namjenjena gladnima u Etiopiji. Singl je prodan u 3 milijuna primjeraka.


Hit je bio i u 1985. godini te je zahvaljujući njemu prikupljeno više od 8 milijuna funta. Prije aktualne, snimljene su još dvije verzije singla, jedna 1989. i druga 2004. godine. Nova, neosporno hvalevrijedna inicijativa koja će, predviđa se, do Božića prikupiti najmanje 10 milijuna dolara izazvala je podijeljene reakcije.



Nakon Band Aida uslijedio je i Live Aid, dva velika humanitarna koncerta za pomoć gladnoj djeci u Etiopiji kojima je prikupljeno više od 150 milijuna funta. Održani su 13. srpnja 1985. u Londonu i Philadelphiji.



Dok je neki podržavaju, prisutan je i velik broj negativnih komentara kao i optužaba za rasizam, kontraproduktivnost, isticanje stereotipa i nepoštivanje većinski muslimanskog stanovništva Liberije, Gvineje i Sijera Leonea.


Među kritičarima je primjerice i glazbenik Fuse ODG koji je pozvan u kampanju, ali se iz nje povukao zbog »šokantnih i zapanjujućih« stihova pjesme, pogotovo dijelova – »gdje te poljubac ljubavi može ubiti i gdje je smrt u svakoj suzi« i »nema mira i sreće ovog Božića u zapadnoj Africi«.


   – Zadnje četiri godine na Božić sam išao u Ganu upravo zbog mira i sreće tako da bi za mene bila laž pjevati te stihove. Kao i mnogi drugi, i meni je zlo od toga da se Afrika doživljava kao bolestan, opustošen i osiromašen kontinent, napisao je u Guardianu.



Potaknuti uspjehom pjesme »Do They Know It’s Christmas?«, Michael Jackson i Lionel Richie u suradnji s producentima Quincyjem Jonesom i Michaelom Omartianom 1985. godine napisali su pjesmu »We Are the World«, singl koji je snimila supergrupa USA for Africa. Projekt za pomoć gladnima u Africi nastao je na inicijativu aktivista Harryja Belafontea i Kena Kragena. Prodan je u više od 30 milijuna primjeraka, postao je prvi multiplatinasti singl u povijesti, a njime je prikupljeno više od 63 milijuna dolara.



   Također, na web-stranici thisisafrica.me objavljeno je javno pismo Geldofu i sudionicima Band Aida.


   – Većina Afrikanaca može sama pjevati, već i postoji pjesma vezana uz ebolu koju su producirali Afrikanci u Africi, i koja je milijun puta bolja od vaše pjesme, ali vi vjerojatno ne znate za nju jer vi zapravo ne znate ništa o Africi, dodaje se u pismu. Spomenuta pjesma zove se »Africa Stop Ebola«, a izvode je Tiken Jah Fakoly, Amadou & Mariam, Salif Keita i Oumou Sangare. Mnogi se zgražaju i nad snimkom umiruće žene na početku novog spota.


   – Zar nemate srama? To je nečije dijete, nečija majka, a vi ste je iskoristili kako biste ispunili svoje sebične ciljeve i privukli pozornost na sebe, napisao je jedan od komentatora na stranici. Način na koji se progovara o Africi u novoj pjesmi Band Aida kritizirao je i frontmen grupe Blur Damon Albarn.



Prije dvadesetak godina rođen je i Hrvatski band aid. Nastao je 1991. godine kako bi izveo pjesmu »Moja domovina« čiji su autori Zrinko Tutić i Rajko Dujmić. Jednu od najljepših i najpopularniji domoljubnih pjesama izvelo je 138 pjevačica i pjevača među kojima su bili: Aki Rahimovski, Arsen Dedić, Boris Novković, Dalibor Brun, Danijela Martinović, Danijel Popović, Davor Gobac, Dino Dvornik, Doris Dragović, Gabi Novak, Marijan Ban, Sanja Doležal, Severina Vučković i mnogi drugi.



Uvijek isti klišeji


   – Naša perspektiva, naša ideja o tome što pomaže, što je dobro, a što loše, ne doživljavaju se jednako u drugim zemljama. Postoji problem s našim doživljajem humanitarnih projekata, posebno onih koji se stvore iznenada niotkuda i stvore medijsko ludilo u kojem se izgubi osnovna komunikacija. Mislite da ćete davanjem novca riješiti problem, a zapravo nekad upravo to stvara novi problem. Svi vi koji ste snimili tu pjesmu, otiđite u Afriku, doživite je i možda ćete onda kada se vratite, imati drukčiji stav prema životu, zaključio je Albarn. Kao i on, sudjelovanje u projektu odbila je i slavna Adele koja je bez velike pompe odlučila uplatiti donaciju Oxfamu.


   O novoj pjesmi progovorio je i kolumnist Irish Independenta Ian O’Doherty koji je napisao kako bi se Bob Geldof i Bono Vox ako žele pomoći, trebali posvetiti rješavanju problema prenapučenosti.


   – Pretpostavljati da Afrikanci nisu sposobni riješiti svoje probleme bez pomoći europskih rock zvijezda, čini mi se poprilično rasističkim stavom, zaključio je.