Dokumentarac

Ugriz risa: Bernardin Modrić snima film o dramatičnoj akciji iz Domovinskog rata

Marinko Krmpotić

Foto: Tin Kowalski

Foto: Tin Kowalski

Modrić je uz montažera Igora Modrića i snimatelja Roberta Kalčića prve kadrove uz pomoć statista snimio baš na lokaciji vojnog skladišta V3, a snimat će se još u Delnicama i Zagrebu



DELNICE Proteklog vikenda na delničkom području poznati hrvatski režiser dokumentarnih filmova Bernardin Modrić počeo je snimati svoj novi film, dokumentarac »Ugriz risa« kojim će prvi put u medij dokumentarnog filma biti pretočena priča o dramatičnim zbivanjima 5. studenog 1991. godine kad je odlično izvedenom vojnom akcijom oslobođena delnička vojarna i velika vojna skladišta iz kojih je izvučeno nekoliko tisuća tona oružja i streljiva koje je otpremljeno na sva hrvatska ratišta i omogućilo tada mladim postrojbama Hrvatske vojske nastavak borbe za slobodu Hrvatske.


Neopravdano zanemarena


I dok se tijekom rata o tom događaju nije previše pričalo, kako se ne bi izazvala reakcija JNA prema Delnicama, nakon rata sve jasniji postaje značaj tih dana kad su Delnice zaista naoružale Hrvatsku. Bernardin Modrić sa suradnicima (montažer Igor Modrić i snimatelj Robert Kalčić) prve je kadrove uz pomoć statista snimio baš na lokaciji vojnog skladišta V3, a snimat će se još u Delnicama i Zagrebu, najavljuje i pojašnjava:


– Ono što me privuklo temi ovog filma je činjenica da je akcija osvajanja delničke vojarne i skladišta višestruko značajna – ona je najznačajnija vojna akcija na području Primorsko-goranske županije, a njen značaj ogroman je za cijeli Domovinski rat jer je Hrvatska vojska s osvojenih šest tisuća tona oružja i streljiva iz te akcije, dobila nepohodnu oružanu pomoć i to u trenutku kad su već naše postrojbe zbog nedostatka streljiva i oružja bile na izdisaju.




Uz to, iz te se akcije vidjela izuzetna organiziranost i to od zapovjednog lanca koje je sjajno procijenilo trenutak i u akciju krenulo znajući da nakon 5. studenog slijede dani puni magle – što je bilo itekako bitno – pa do domaćeg stanovništva koje se preko noći pretvorilo u vojnike, odnosno ljude koji su dali svu potrebnu pomoć u što hitnijem iznošenju oružja i streljiva iz osvojenih skladišta. Uz to bitan je podatak i da se kompletna tadašnja vojna zona Rijeke iskazala pa su tako jedinice iz Opatije, Matulja i Rijeke kod Klane zavaravale Čada i odvlačile mu pažnju od Delnica gdje se spremala akcija.


Već sam podatak da je osvojeno šest tisuća tona oružja i streljiva govori koliko je posla imala logistika da svu silu u svega dva-tri dana prebaci na druge lokacije. Zbog svega toga smatram da je ta akcija neopravdano zanemarena i nadam se da ćemo ovim filmom pridonijeti njenom kvalitetnijem vrednovanju, kao i da ćemo mladima pokazati što se zbivalo pred 26 godina na ovom području, govori Modrić koji ističe i kako je pri traženju podataka i potrebnih svjedočansrtva i dokumenata imao dobru pomoć:


S tenisicama u rat


– Primjerice, od Valentina Ivančića dobio sam dragocjene snimke nastale tih dana kamerom. Dodat ćemo tome i razgovore s nizom sudionika, od brigadira Balena preko sudionika same akcije među kojima će biti i najobičniji ljudi, poput Marija Fabijanića koji je srušio neprijateljski avion, odnosno vozača koji su iz Luke Rijeka prevozili oružje.


Naravno, razgovarat ćemo i s tada vodećim ljudima iz zapovjednog kadra Hrvatske vojske koji su donijeli odluku o tome da se u akciju krene, a jedan od sugovornika bit će nam i povjesničar Ante Nazor koji će govoriti o širem znalačaju cijele akcije, od toga zašto je uopće donijeta odluka o tome da se krene u akciju pa do zaključka što je sve ta akcija donijela Hrvatskoj vojsci i koji je njen značaj u Domovinskom ratu.


A taj je značaj ogroman jer bez oružja i streljiva iz delničkih vojnih skladišta borba za samostalnost bila bi možda i nemoguć zadatak. Zato tom događaju treba dati dužnu pažnju, smatra Modrić koji kaže da mu je cilj podići spomenik sudionicima akcije, koji su, tvrdi, imali srca i hrabrosti da s tenisicima krenu u rat i da se izlože velikoj opasnosti.



Bernardinu Modriću ovo nije prvi doprinos proučavanju povijesti na goranskom području. Štoviše, baš prvi film koji je radio bio je film o tragediji 26 smrznutih partizana s Matić poljane.


– Radio sam taj film u zimu 1983. godine i sjećam se da su uvjeti bili izuzetno teški, fizički i psihički, jer smo radili po visokom snijegu. Za razliku od toga u snimanju ovog filma uživam, ali obje su priče izuzetno zanimljivije i zaslužuju pažnju šire javnosti, smatra Bernardin Modrić.



– Jer, ni osvajanje vojarne i skladišta nije bilo jednostavno, a kamo li zbivanja nakon toga kad se znalo da će JNA čim im to dozvole vremenski uvjeti bombardirati izgubljena skladišta. Na svu sreću magla je trajala dva-tri dana tijekom kojih su Gorani i mnogi drugi s područja naše Županije uspjeli kamionima izvući najveći dio oružja i streljiva pa kad su neprijateljski avioni napali nisu više ni imali što uništiti osim zgrada, rekao je Modrić po čijim bi procjenama film trebao biti gotov za mjesec i pol dana.



U igranom dijelu filma, onom koji oživljava trenutke osvajanja vojnih skladišta i iznošenja oružja iz njih, uloge vojnika i specijalaca odigrali su članovi Hrvatskog društva kolekcionara militarija, a MORH je osigurao oružje kako bi cijeli taj događaj bio što vjernije prikazan, govori Modrić koji je uočio i nešto što ga je, kaže, iznenadilo.


– Neobično mi je da sudionici čak i pomalo nevoljko pričaju o tim danima, kao da se uvuklo neko zaziranje od toga, iako bih ja itekako bio ponosan da sam bio u ekipi onih dvanaestero goranskih policajaca koji su kamionom probili rampu vojnog skladišta i pucnjavom natjerali neprijatelje na predaju – rekao je Modrić.



Projekcije su predviđene u Delnicama, Rijeci i Zagrebu, bit će ponuđen i HTV-u, a sredstva za snimanje osigurali su Ministarstvo branitelja i Ministarstvo obrane RH, a očekuje se i adekvatna pomoć Primorsko-goranske županije.