Zvijezda kinematografije 30-ih

U 93. godini umro američki glumac Mickey Rooney

Hina

Najveću popularnost donijela mu je uloga tinejdžera Andyja Hardyja kojega je utjelovio u dvadesetak filmova



LOS ANGELES  Poznati glumac i zabavljač Mickey Rooney, zvijezda kinematografije 30-ih i 40-ih godina koji je imao jednu od najdužih holivudskih karijera, umro je u nedjelju u 94. godini života. Rooney je bio bolestan neko vrijeme, a prema riječima Larryja Dietza iz ureda mrtvozornika, preminuo je prirodnom smrću u svome domu u Studio Cityju.


Jedan od najpoznatijih Rooneyjevih filmova bio je »National Velvet« s Elizabeth Taylor koji je prvi predstavio tada 12-godišnju glumicu. Ipak, najveću popularnost donijela mu je uloga tinejdžera Andyja Hardyja kojega je utjelovio u dvadesetak filmova.


Glumac koji je na vrhuncu slave razvio i reputaciju umišljenog derišta i »partijanera«, jednom od najvećih filmskih zvijezda u Sjedinjenim Američkim Državama postao je još u tinejdžerskoj dobi, a karijeru je uspješno nastavio sve do smrti. 


– Bio je nesumnjivo najtalentiraniji glumac ikad. Nije postojalo ništa što on nije mogao odglumiti, u priopćenju objavljenom u povodu Rooneyjeve smrti poručila je glumica Margaret O’Brien dodavši kako je s njime nedavno radila na filmu »The Strange Case of Dr Jekyll and Mr. Hyde«.


Zabavljač od rođenja


Sir Laurence Olivier nazvao ga je jednim od najvećih filmskih glumaca koje je Amerika proizvela, a s time bi se zasigurno složila i njegova dugogodišnja prijateljica Rose Marie koja je rekla da je Rooney bio jedan od najvećih talenata u svijetu showbusinessa.


– Nedostajat će mi, i svijetu će nedostajati, dodala je.


Uz Jean Darling, Carlu Laemmle i Baby Peggy, Rooney je bio jednom od posljednjih živućih zvijezda koje su karijeru započele u vrijeme nijemog filma.


Rođen kao Joseph Yule Jr. 23. rujna 1920. godine, Rooney je bio zabavljač gotovo od rođenja. Naime, nije imao ni dvije godine kada je s roditeljima, umjetnicima, glumio u njihovom kazališnom vodvilju. Prvo pojavljivanje na filmu imao je 1926. godine u nijemom filmu »Not to Be Trusted«. Na filmu je prvi put nastupio sa sedam godina u filmu »Mickey McGuire«. Kao tinejdžer Rooney je bio zgođušan i sićušan, visok samo 157 centimetara, ali je prštao energijom. Ti su mu atributi dobro došli kad su ga odabrali za ulogu Andyja Hardyja u seriji sentimentalnih komedija koji su američkoj publici nakratko omogućili da zaboravi na veliku depresiju 30-ih godina. Prvi film iz serijala »Obiteljska posla« bio je velik uspjeh i doveo je do snimanja petnaest drugih. Rooney je do 1940. godine bio najveća atrakcija američkog »box officea«.


– Možete ga smatrati bahatim i razmaženim, ali takav neponovljiv talent vas drži očiju prikovanih za filmsko platno, pisao je New York Times tih godina.


Magija na platnu


Upravo u jednom od filmova iz serijala o Andyju Hardyju, Rooney je za partnericu dobio Judy Garland, koja će godinu poslije snimiti »Čarobnjaka iz Oza« i sama postati superzvijezda. S Rooneyjem je kasnije snimila još tri filma.


– Nismo samo bili par, bili smo magični, rekao je o njoj Rooney.


Do 1943. imao je već dvije nominacije za Oscara, a izvan filmskog seta reputaciju »bad boya« zbog pijančevanja i kockanja. Priznao je da je zbog naglog uspjeha i slave morao prebrzo odrasti. Kad mu je bilo 30, rekao je da se osjeća kao da mu je sto godina. Publici je, međutim, poslije Drugog svjetskog rata dosadilo gledati ga u ulogama pubertetlija. 


– Bio sam 14-godišnji dječak 30 godina, rekao je jednom. 


Bilo je vrijeme da ponovo izgradi svoju karijeru, no to, međutim, nije išlo lagano. Nesnalaženje u novim ulogama, propali brakovi, ovisnosti o drogi i kockanju, propala producentska kuća, doveli su ga u financijske neprilike. 


Rooney se ženio osam puta, uključujući i brak s filmskom divom Avom Gardner, koji je propao nakon godine dana. Jednom su ga pitali bi li ponovo stupio u brak sa svim svojim ženama. Brojne nagrade


– Apsolutno. Svaku sam volio. A žene su voljele mene jer sam ih nasmijavao, odgovorio je.


Glumac koji se tijekom karijere pojavio u 300-tinjak filmova, početkom šezdesetih proglasio je bankrot zbog rastrošna života i silnih alimentacija koje je morao plaćati iako su njegovi filmovi do tada zaradili tri milijarde dolara. Vratio se ulogama u manjim filmovima i televizijskim serijama. Do kraja karijere zavrijedio je još dvije nominacije za Oscara te osvojio Zlatni globus i Emmy za ulogu mentalno hendikepiranog starca koji pokušava samostalan život u televizijskom filmu »Bill«. 


Rooney je inače bio prvi tinejdžer koji je nominiran za Oscara u kategoriji glavne muške uloge. Posebnu Akademijinu nagradu za mladog glumca osvojio je 1938. godine, nakon pojavljivanja u filmu »Boys Town« sa Spencerom Tracyjem. Počasni Oscar, priznanje za 50 godina bogate i raznovrsne karijere, uručen mu je 1983. godine. 


Krajem 70-ih okušao se i na daskama koje život znače, nastupivši na Broadwayu, a napisao je i autobiografiju »Life Is Too Short« te roman »The Search for Sonny Skies«. 


Talentirani glumac neke od posljednjih uloga ostvario je u filmovima »Noć u muzeju« i »Muppeti«. Ove godine vratio se pred kamere kako bi reprizirao ulogu Gusa u filmu »Noć u muzeju 3«. Je li snimanje odradio do kraja i hoće li njegova smrt utjecati na produkciju filma, za sada nije poznato.