Tjedan židovskog filma

Nužnost promicanja društvene snošljivosti i uvažavanja različitosti

Sandra Sabovljev

Foto D. Lovrović

Foto D. Lovrović

Židovski filmski festival zapravo je već devet godina jedini memorijal u ovom gradu koji nas podsjeća na sugrađane koji su prije 72 godine odvedeni u logore smrti, rekao je predsjednik i utemeljitelj JFF-a Branko Lustig



ZAGREB » Projekcijom hrvatskog kratkometražnog animiranog filma »Wiener Blut« (»Bečka krv«) velikana zagrebačke škole animiranoga filma Zlatka Boureka i Pavla Štaltera, za koji su autori na svečanom otvorenju 9. Festivala tolerancije – JFF Zagreb nagrađeni plaketom za doprinos sjećanju na žrtve pod nazivom »Da se ne zaboravi« – počeo je tjedan židovskog filma koji publici osim 82 filma, nudi i četiri izložbe, nekoliko koncerata, te razne diskusije i predavanja.


  Baš kao što je misija ove međunarodno poznate manifestacije, širenje tolerancije, tako su i govornici redom isticali važnost i nužnost promicanja društvene snošljivosti i uvažavanja različitosti.


  – Židovski filmski festival zapravo je već devet godina jedini memorijal u ovom gradu koji nas podsjeća na sugrađane koji su prije 72 godine odvedeni u logore smrti, rekao je predsjednik i utemeljitelj JFF-a Branko Lustig.




  – Malo nas je koji smo se vratili, nastavio je svjetski poznati producent, ali svi koji smo preživjeli dužni smo se boriti protiv zaborava koji prekriva sjećanje na ove civilizacijske strahote, kazao je Lustig koji će uz Olega Mandića, posljednjeg logoraša koji je živ izašao iz Auschwitza, srednjoškolcima u sklopu Edukacijskog jutra održati predavanje pod nazivom »Svjedočanstva preživjelih: predavanje povodom 70 godina izlaska iz Auschwitza« (sutra u 11 sati u kinu Europa).



Slavni mađarski oskarovac, redatelj Istvan Szabo dolazi u Zagreb kao počasni gost Festivala 18. travnja na projekciju svog filma »Životna odluka« (»Taking Sides«), a bit će prikazana još dva njegova igrana filma – »Vrata« («The Door«), igrani film koji majstorski oslikava odnos dvije žene na suprotnim društvenim polovima s neponovljivom Helen Mirren u glavnoj ulozi, te »Mephisto« koji je 1981. dobio Oscara za najbolji strani film.



  Program ovogodišnjeg JFF -a bit će u znaku dva povijesna jubileja – 70. godišnjice od oslobođenja Auschwitza i 20. obljetnice od genocida u Srebrenici. Bosanskohercegovački umjetnik Tarik Samarah referira se na oba događaja svojim projektom »1945 – 1995 – 2015« predstavljenim putem plakata za vanjsko oglašavanje koji se mogu za trajanja Festivala vidjeti na desetak lokacija u Zagrebu.


  – Nakon Drugog svjetskog rata u gradovima Njemačke bile su postavljene fotografije, užasne slike patnje i stradanja ljudi. Nakon toga svi oni koji su se branili izgovorom da nisu znali, nisu više mogli reći da ne znaju. Kada sam nakon rata snimao u istočnoj Bosni, prolazio sam pored dijelova tijela ubijenih Srebreničana koje su životinje raznijele po šumi, ispričao je zagrebačkoj publici Samarah i dodao da nakon svjedočenja tom događaju više ne može biti običan promatrač.


  – Događaji kojima ste svjedočili postaju dio vas i vi niste samo informirani nego i obavezni prema onome čemu ste svjedočili. Danas 70 godina nakon holokausta i 20 godina nakon srebreničkog genocida, svjedočimo porastu ksenofobije, antisemitizma, islamofobije, konstatirao je Samarah porazno društveno stanje kazavši da je svojim radom »1945 – 1995 – 2015« nije samo htio obilježiti ova dva europska genocida, već i podsjetiti da smo svjedoci te da ako ništa ne činimo, šutnjom pristajemo na nepravdu.


  – Poruka ovoga rada namijenjena je običnom čovjeku, istaknuo je Samarah citirajući irskog državnika i filozofa Edmunda Burkea »Za potpuni trijumf zla potrebno je da običan čovjek ne učini ništa«.