Uz više od trideset igranih filmova, nagrađivani redatelj snimio je niz televizijskih filmova, režirao nekoliko opera, a bavi se i podučavanjem na raznim filmskim školama
ZAGREB – Istaknuti mađarski i svjetski filmski autor Istvan Szabo posjetit će 14. svibnja zagrebačko kino »Tuškanac«, gdje će se uoči kratkog ciklusa svojih filmova u tom kinu susresti s publikom i razgovarati o dugogodišnjoj filmskoj karijeri, izvijestio je danas Hrvatski filmski savez (HFS).
Filmski kritičar Tomislav Kurelec, koji će voditi razgovor u »Tuškancu«, ustvrdio je u najavnom tekstu kako je Szabo, da bi zaobišao cenzuru, a ipak iskazao filmske stavove i svjetonazor, kao i drugi veliki filmaši nekadašnjih socijalističkih zemalja morao kreirati originalan autorski stil koji je posredno filmskim sredstvima oslikavao probleme svog vremena.
Nakon razgovora prikazat će se filmska epska saga »Stoljeće ljubavi i mržnje« (1999.), kronika o stradanjima židovsko-mađarske obitelji tijekom promjena državnih granica, društvenih uređenja i ideologija, te ratnih stradanja od kraja devetnaestog do kraja dvadesetog stoljeća. Ralph Fiennes u tom filmu glumi tri patrijarha jedne obitelj kroz tri generacije, djeda, oca i sina.
Do 17. svibnja prikazat će se i njegovi uspješni filmovi »Otac« (1966.), redateljev najosobniji film u kojemu glavni lik istražuje smrt svog rano preminulog oca i »Povjerenje« (1979.), ovjenčan berlinskim Srebrnim medvjedom, neobična ljubavna priča o dvoje ljudi koji se potkraj Drugoga svjetskog rata moraju predstavljati kao bračni par ne bi li izbjegli hapšenje.
Ciklus završava filmom »Rođaci« (2006.), zanimljivim prikazom suvremene korupcije koja se nije bitno promijenila od tridesetih godina prošloga stoljeća kada je napisan popularni roman Zsigmonda Moricza prema kojemu je film snimljen.Mađarski redatelj i scenarist Istvan Szabo (Budimpešta, 1938.) već je tijekom studija početkom šezdesetih ostvario nekoliko zapaženih kratkih filmova, »Varijacije na jednu temu«, »Koncert« i »Ti«. Svoj prvi igrani film »Vrijeme sanjarenja« snima 1964., a pozornost međunarodne publike privlači filmovima »Otac« i »Povjerenje«, koji je bio nominiran za Oscara.
Veliki uspjeh postiže filmom »Mephisto« (1981.), koji 1982. osvaja Oscara. S gotovo istom filmskom ekipom tog filma, uključivši Klausa Mariju Brandauera u glavnoj ulozi, snima povijesni biografski film »Pukovnik Redl« (1985.) i povijesnu dramu »Hanussen« (1988.). Oba filma nominirana su za Oscara, a »Pukovnik Redl« osvojio je 1985. i nagradu žirija u Cannesu.
U narednom razdoblju istaknuo se filmovima na engleskom jeziku, romantičnom satirom »Susret s Venerom« (1991.), povijesnim dramama »Stoljeće ljubavi i mržnje« i »Taking Sides« (2001.) s Harveyem Keitelom i Stellanom Skarsgardom u glavnim ulogama, te »Being Julia« (2004.), romantičnom dramom u kojoj je glumila Annette Bening.Početkom ožujka ove godine u Mađarskoj je premijerno prikazan njegov najnoviji film »Vrata«, snimljen u mađarsko-njemačkoj koprodukciji na engleskom jeziku, s oskarovkom Hellen Mirren i jednom od istaknutih njemačkih glumica Martinom Gedeck u glavnim ulogama.
Uz više od trideset igranih filmova, nagrađivani redatelj snimio je niz televizijskih filmova, režirao nekoliko opera, a bavi se i podučavanjem na raznim filmskim školama.Ciklus je organiziran u suradnji s mađarskim veleposlanstvom u Hrvatskoj i mađarskim filmskim savezom »Filmunio«. (Hina)