Festival židovskog filma

EDU-DOX: »Posljednji let Petra Ginza« u Dokukinu KIC u subotu

Bojana Mrvoš Pavić

Filmom koji je bojkotiran u Kninu počinje novi program Festivala židovskog filma – EDU-DOX



ZAGREB  Američkim dokumentarcem »Posljednji let Petra Ginza«, čije je prikazivanje nedavno u Kninu bojkotirano zbog prethodne izjave Branka Lustiga dane u Zadru, da »sumnja u postojanje boga jer bog ne bi dozvolio Auschwitz i Srebrenicu«, u subotu, 17. studenoga u 19 sati u Dokukinu KIC počet će novi filmski program Festivala židovskog filma, EDU-DOX.


Riječ je o filmskom edukacijskom programu na kojem će u narednih šest mjeseci, jednom mjesečno, biti prikazivan po jedan dokumentarac koji na različite načine progovara o holokaustu i/ili promiče toleranciju. 


   »Posljednji let Petra Ginza« nije film Branka Lustiga, kako se pogrešno interpretiralo u javnosti nakon događanja u Zadru i Kninu, već dokumentarac redateljskog dvojca Sandre Dickson i Churchilla Robertsa, kojeg UN preporuča za prikazivanje starijoj djeci kako bi doznala više o holokaustu, kao i važnosti tolerancije.


Film je prije Zadra i Knina prikazan u devet drugih hrvatskih gradova, no nakon što je Lustig, prvi čovjek Židovskog filmskog festivala, za prikazivanja u Zadru djeci koja su došla na projekciju kazao kako ne vjeruje u boga jer sumnja da bi bog dozvolio Auschwitz ili Srebrenicu, kninski su roditelji i škole dan kasnije odbili djecu poslati na prikazivanje filma.   

Stvarna osoba




– Cilj ovoga filma je edukacija učenika i studenata kroz tragediju holokausta o vrijednosti tolerancije i prihvaćanja različitosti. Nažalost, projekcija filma i pojedine reakcije izazvale su niz neželjenih posljedičnih događaja. Upravo ovom dodatnom projekcijom želi se pažnja ponovno usmjeriti na ovaj izniman i inspirativan film – poručuju iz Židovskog filmskog festivala. 


   »Posljednji let Petra Ginza« priča je o stvarnom, nadarenom židovskom dječaku iz Praga Petru Ginzu, rođenom 1928. godine, koji je do svoje 14. godine napisao pet romana i dnevnik o nacističkoj okupaciji svog grada. Petr je, i likovno talentiran, do 16. godine nacrtao više od 150 crteža i slika, da bi nakon deportacije u Terezin (Theresienstadt) pokrenuo, i uređivao, tajni avangardni časopis koji je, pričama i crtežima djece, opisivao život u tom logoru.   

Kobni let


Petr je ubijen u plinskoj komori Auschwitza 1944. godine, a sve do tragične eksplozije svemirske letjelice Columbia 2003. godine, njegova je priča bila uglavnom nepoznata. Naime, izraelski astronaut Ilan Ramon te je godine ponio sa sobom u svemir jedan Petrov crtež – »Svemirski krajolik«. Publicitet koji je pratio let i eksploziju letjelice doveo je do otkrića Petrova dnevnika, kao i još nekih umjetničkih djela i kratkih priča s njegova tavana u Pragu.


Zahvaljujući dječakovim romanima, kratkim pričama i člancima iz logorskog časopisa, gledatelj kroz ovaj filmski dokument ima priliku vidjeti Petrovo putovanje od prerano odrasla djeteta do mladog zrelog čovjeka, od nevinosti do bolne spoznaje o nehumanosti. Ono što Petrovu priču čini relevantnom, suvremenom i neobičnom, jest činjenica da je on crtao i slikao sve ono čemu je svjedočio. 


Ujedinjeni narodi preporučili su prikazivanje ovog filma u svrhu edukacije mladih te je film distribuiran kroz svjetsku mrežu informacijskih centara UN-a u 63 zemlje diljem svijeta, u sklopu edukacijskih programa učenika i studenata.