71. venecijanska Mostra

Dominacija ratnih tema

Dragan Rubeša

Službeni natjecateljski program za »Zlatnog lava« prikazat će 20 filmova, među kojima je čak 19 svjetskih premijera. Festival 27. rujna otvara Inarrituov »Birdman«, a u sekciji »Horizonti« natječe se i novi film Ognjena Sviličića »Takva su pravila«



VENECIJA » Film meksičkog filmskog redatelja Alejandra Gonzaleza Inarritua »Birdman (or The Unexpected Virtue of Ignorance)«, crna komedija s Michaelom Keatonom koji igra sredovječnog glumca suočenog s krizom identiteta, otvorit će sljedeće srijede 71. venecijansku Mostru, jedan od najstarijih i najuglednijih filmskih festivala u svijetu. 


   Inarritu je »Birdmana«, svoj prvi izlet u komediju, navodno strukturirao u realnom vremenu, snimajući akciju u nizu dugih kadrova u stilu Hitchcockova trilera »Uže« iz 1948. godine. U filmu još glume Edward Norton, Emma Stone, Naomi Watts, Amy Ryan, Andrea Riseborough i Zach Galifianakis, a dio je službenog natjecateljskog programa u kojemu će ukupno biti prikazano dvadeset filmova, od čega 19 svjetskih i jedna međunarodna premijera. 



FILMOVI U KONKURENCIJI     » THE CUT – Fatih Akin (Njemačka, Francuska, Italija, Rusija, Kanada, Poljska, Turska) 

  » EN DUVA SATT PA EN GREN OCH FUNDERADE PA TILLVARON – Roy Andersson (Švedska, Njemačka, Norveška, Francuska) 




  » 99 HOMES – Ramin Bahrani (SAD) 


  » GHESSEHA (TALES) – Rakhshan Banietemad (Iran) 


  » LA RANÇON DE LA GLOIRE – Xavier Beauvois (Francuska, Belgija, Švicarska) 


  » HUNGRY HEARTS – Saverio Costanzo (Italija) 


  » LE DERNIER COUP DE MARTEAU – Alix Delaporte (Francuska) 


  PASOLINI – Abel Ferrara (Francuska, Belgija, Italija) 


  MANGLEHORN – David Gordon Green (SAD) 


  » BIRDMAN (OR THE UNEXPECTED VIRTUE OF IGNORANCE) – Alejandro González Inárritu 


  » 3 COEURS – Benoît Jacquot (Francuska) 


  » BELYE NOCHI POCHTALONA ALEKSEYA TRYAPITSYNA (THE POSTMAN’S WHITE NIGHTS) – Andrej Končalovsky (Rusija) 


  » IL GIOVANE FAVOLOSO – Mario Martone (Italija) 


  » SIVAS – Kaan Müjdeci (Turska, Njemačka) 


  » ANIME NERE – Francesco Munzi (Italija, Francuska) 


  » GOOD KILL – Andrew Niccol (SAD) 


  » LOIN DES HOMMES – David Oelhoffen (Francuska) 


  » THE LOOK OF SILENCE – Joshua Oppenheimer, dokumentarni (Danska, Finska, Indonezija, Norveška, Velika Britanija) 


  » NOBI (FIRES ON THE PLAIN) – Shinya Tsukamoto (Japan) 


  » CHUANGRU ZHE (RED AMNESIA) – Wang Xiaoshuai (Kina)



   – Ove godine sam doista zadovoljan rezultatom. Program je jako kvalitetan, fokusiran ne samo na velike autore, već i na filmske avangarde i mlade filmaše koji obećavaju – izjavio je Alberto Barbera, umjetnički direktor venecijanske Mostre na predstavljanju njena programa. 


   Čini nam se da je Barbera bio u pravu. Njegov odabir barem na papiru doista zvuči obećavajuće. Iako dovodi na Lido čak tri iznimna hollywoodska veterana za koje se nadamo da još imaju puno toga za reći – Petera Bogdanovicha s filmom »She’s Funny That Way«, Joea Dantea s »Burying the Ex« i Barryja Levinsona s »The Humbling« – nije zanemario ni njegove margine kojima suvereno vladaju braća Safdie (»Heaven Knows What«) i Larry Clark (»The Smell of Us«), iako ih je ugurao u paralelne »Horizonte« i off program »Giornate degli autori«. Kritičari su doduše prigovarali da u programu fali još poneko zvučnije ime, koje je prigrabio agresivni Toronto. Ali razloga za paniku baš i nema puno. 


  Zvučni naslovi


Ratne teme dominiraju festivalskom konkurencijom, u rasponu od Japana u Drugom svjetskom ratu (»Vatre na visoravni« Shinye Tsukamota), armenskog genocida (»The Cut« Fatiha Akina), indonežanskog genocida (»The Look of Silence« Joshue Oppenheimera koji se tematski nadovezuje na »Act of Killing«, samo što je ispričan iz perspektive žrtava) i građanskog rata u Alžiru (»Daleko od ljudi« Davida Oelhoffena s Viggom Mortensenom), pa sve do oštre kritike američkog korištenja dronova u prljavim zaljevskim i inim ratovima (»Good Will« Andrewa Niccola s Ethanom Hawkeom). Aktualnim američkim društvenim temama bavi se i »99 Homes« iranskog sineasta s američkom adresom Ramina Bahranija, koji se pozabavio korupcijom u industriji nekretnina. 


   Od zvučnijih naslova iz konkurencije valja izdvojiti krimić Davida Gordona Greena »Manglehorn« s Al Pacinom, te »Pasolini« Abela Ferrare, s Willemom Dafoeom u ulozi slavnog talijanskog filmaša. Pasolinijev glumac fetiš Ninetto Davoli u filmu glumi velikog dramaturga Edoarda de Filippa, dok mladog Ninetta portretira Riccardo Scamarcio. 


   Talijanske boje u konkurenciji zastupaju Mario Martone (»Il giovane favoloso«) koji je snimio biopic o pjesniku Leopardiju, te Saverio Costanzo (»Hungry Hearts«) koji je svoj mali film s Albom Rohrwacher i Adamom Driverom ambijentirao u New Yorku. 


   Konkurencija donosi i nadrealnog Šveđanina Roya Andersona, čiji film ima najluđi festivalski naziv – »Golub koji je sjeo na granu reflektirajući o vlastitoj egzistenciji«. A Benoit Jacquot koji je lani bio gost riječkog Art-kina »Croatia«, dolazi na Mostru s dramom »3 srca« u kojoj je angažirao Charlotte Gainsbourg, Catherine Deneuve i njenu kćer Chiaru Mastroianni. 


  Velika imena


Izvan konkurencije bit će u paketu prikazana i mini TV serija »Olive Kitteridge« u režiji Lise Cholodenko, snimljena prema u nas prevedenom romanu Elizabeth Strout, te najnoviji James Franco s ambicioznom adaptacijom Faulknerova romana »Krik i bijes«. A Mostra će označiti i veliki povratak bizarnog Austrijanca Urlicha Seidla dokumentarnom filmu s naslovom »U podrumu«. 


   U paralelnim »Horizontima« koje otvara »Predsjednik« Mohsena Makhmalbafa, bit će prikazan i najnoviji film Ognjena Sviličića »Takva su pravila« (u toj etabliranoj selekciji nije nas bilo još od Ogrestine »Crvene prašine«). A društvo mu prave doista velika autorska imena, poput Korejca Hong Sangsooa (»Brdo slobode«), iščašenog Kanađanina Quentina Dupieuxa (»Reality«) i belgijskog anarhoidnog tandema Delepine & Kervern koji su u filmu »Near Death Experience« glavnu ulogu dodijelili piscu Michelu Houellebecqu. 


   S ovih prostora, u programu »Tjedan kritike« vidjet ćemo i srpski film »Ničije dete« u režiji Vuka Ršumovića, snimljen u koprodukciji s hrvatskom »Kinoramom«, dok u off programu »Dani autora« valja izdvojiti novog Alexa de la Iglesiu koji je snimio dokumentarni portret argentinske nogometne zvijezde »Messi«; zatim Christophea Honorea sa suvremenim iščitavanjem Ovidijevih »Metamorfoza« te neizostavnog Kim Ki-duka s još jednim možebitnim skandalom, filmom »Jedan na jedan«.