Pregled tjedna

O bitku i krupnom kapitalu: Donosimo pregled 10 najvažnijih priča kojima smo se bavili ovaj tjedan

Damir Kundić

Foto arhiva NL / PIXSELL

Foto arhiva NL / PIXSELL



“Demistificirajmo što bih ja htio biti. Ništa ja ne želim biti što ne moram biti, ako dođe do toga da moram biti”.


Barem smo desetak puta zaredom pomno pročitali ovu metafizičku mudrost koju je u ponedjeljak, taman kad se očekivalo da bi se kriza na Ibleru mogla barem donekle približiti raspletu, mrtvo – hladno u novinarske mikrofone izrekao Zlatko Komadina. Još smo makar toliko puta razmislili što je stranački senator, od kojeg su mnogi iz potpuno nejasnih razloga očajnički očekivali da bi mogao spasiti SDP, njome htio poručiti. Ali džabe.


Citirani Komadinin teorem o bitku, jedino što nam se ovdje nametnulo kao nekakvo objašnjenje, tek je kirurški precizna metafora potpunog gubitka doticaja s političkom i inom realnošću, koji je u ovoj donedavno još važnoj političkoj organizaciji, metastazirao gotovo u sve pore.


No politički suicid prema kojem tako vrijedno jure u SDP-u ipak nije dobra vijest ni za koga. Čak niti za Andreja Plenkovića koji je, uslijed slabosti glavne oporbe sve češće na meti protivnika u vlastitim redovima. Rekli bismo da nije dobra niti za birače, ali njih je ionako sve manje uopće briga za ono što se događa u SDP-u. Čak i one koji su ta tri slova godinama na listićima zaokruživali makar iz navike.


1. Spavaš li mirno krupni kapitalu? Bernardić te čeka, makar ostao zadnji iza štita




Dok Zlatko Komadina, za kojeg se očekivalo da bi idućih godinu dana mogao postati tranzicijski vođa SDP-a, ne zna što bi htio, a što ne bi htio biti, Davor Bernardić definitivno je pokazao suprotno.


Čovjek, mora mu se priznati, zna što želi biti i odlučan je u tome da nema baš nikakve šanse da se živ makne s čela stranke.


Davor Bernardić


Davor Bernardić



Za napad na sebe optužio je uvozne lobije i krupni kapital. Da, dobro ste pročitali. A dan poslije sve još prisnažio porukom stranačkim protivnicima da prestanu cmizdriti i moljakati ga da odstupi, jer se “Račan okreće u grobu dok to gleda”. Bernardić, dakle, neće napustiti funkciju i sada je definitivno sigurno – ostat će u fotelji, makar bio jedini koji će sa štitom u ruci na vratima svoje vlastite stranke rastjeravati krupni kapital i druge prateće mu lobije.


U međuvremenu, vrata je na Ibleru s vanjske strane zatvorila još jedna SDP-ova senatorica. “Postali smo marginalci, ne želim u ovome više sudjelovati”, poručila je Milanka Opačić na odlasku.


2. Plenkovićeva nadmoć: Stvar koja više govori o ostalima, nego o njemu


Andrej Plenković


Andrej Plenković



Rekosmo već da cirkus u SDP-u nije dobar ni za Plenkovića, iako bi netko površan mogao tako pomisliti. Šef vladajućeg HDZ-a sve je češće na meti napada radikalno desnih spavača iz vlastite stranke. Nakon Darka Milinovića, na drugoj strani sada mu se našao HDZ-ov gradonačelnik Vukovara Ivan Penava, koji, što god pričao da se opravda, u tom gradu 13. listopada planira organizirati prosvjed protiv vlastite Vlade.


Plenković je, međutim, pokazao da je u proteklih godinu, godinu i pol ipak sazrio i da je trenutačno najvještiji akter na domaćoj političkoj sceni. Svjedoči o tome lakoća s kojom se na aktualnom prijepodnevu Sabora razračunao s političkim protivnicima – od sprdanja s Bernardićem i ostatkom SDP-ovih jurišnika, preko Nikole Grmoje i Brune Esih, sve do poruke koju je vrlo neuvijeno poslao predsjednici Kolindi Grabar Kitarović. Plenković je, napisala je naša kolumnistica Tihana Tomičić, trenutno jedini frajer u političkom ringu, ali to, nažalost, više govori o Hrvatskoj, nego o njemu.


3. Bruxelles naredio Banskim dvorima: ‘Brodogradnji više ni lipe’


3. maj


3. maj



I ovaj je tjedan donio nove loše vijesti oko sudbine Uljanika. Naš list objavio je kako je Europska komisija Vladi poslala mišljenje da škverovima više ne smije dati ni kune državnih potpora. Već u listopadu bi moglo doći do otkazivanja svih narudžbi u “3. maju”, a brodogradilište radnici i dalje masovno napuštaju.


Da stvar bude gora, državni proračun ostao je bez prvih 48 milijuna eura zbog jamstava danih Uljaniku, a navodno mu prijeti naplata od čak pola milijarde.


Druga vijest iz brodogradnje kojoj smo svjedočili ovaj tjedan barem se na prvi pogled doima pozitivnom. Novi vlasnik brodogradilišta “Viktor Lenac”, talijanska Palumbo grupa, odlučio je ne isplatiti si odmah dividendu, već zaradu od 37 milijuna kuna ostaviti na računu tvrtke. Kako će Talijani gospodariti brodogradilištem iz Martinšćice tek ćemo vidjeti, no prvi potez ipak daje razloga nekom optimizmu.


4. Agrokorove pozajmice: Važna priča o kojoj malo tko govori


Foto Pixsell


Foto Pixsell



Naša Jagoda Marić pozabavila se još jednom stranom priče o Agrokoru, koja, čini se, malo koga u Hrvatskoj zanima. Naime, dok su se dobavljači zaduživali da bi koncernu koji nije mogao do kredita dali čak 1,7 milijardi kuna pozajmica, Agrokor je gotovo isti iznos pozajmio drugima. Čak 650 milijuna kuna od toga – direktno Ivici Todoriću.


Kako do tog novca? Sudeći prema dosadašnjoj naplati koja je svedena na manje od promila pozajmljenog novca – nikako.


5. Radit ćemo duže, ali će nam barem mirovine biti – niže


Foto Davor Kovačević


Foto Davor Kovačević



Ovaj smo tjedan prvi objavili finalni prijedlog mirovinske reforme. Nažalost, malo kome će se svidjeti ono što su nam pripremili, a sve se može svesti u dvije postavke – radit ćemo duže, ali barem ćemo zato imati manju mirovinu.


Budućnosti se u svakom slučaju nemamo što veseliti, a naša kolumnistica Gabrijela Galić prognozira kako ćemo se vrlo skoro morati tući za svoje mjesto pored kontejnera.


6. Budućnost je stigla i sve više nalikuje distopijskoj seriji “Black Mirror”. Imamo se čega bojati


Screenshot


Screenshot



Da nam je budućnost u najmanju ruku zastrašujuća, jasno je iz još jedne priče koju smo objavili ovaj tjedan. Ne, ova nije ispala iz kultne distopijske serije “Black Mirror”, iako na prvu djeluje upravo tako.


Dolazi iz stvarnog života i upravo se snima i to – doslovno snima – u Kini. U toj državi postavljeno je preko 200 milijuna nadzornih kamera, koje će u “suradnji” s društvenim mrežama drugim bazama podataka služiti izradi novog sustava ocjenjivanja društvenog kredibiliteta građana. Projekt je trenutno u pilot fazi, a kineska komunistička partija tvrdi da će, sukladno broju skupljenih bodova, pouzdanim građanima omogućiti da “slobodno hodaju pod nebom”, dok će onima u koje društvo nema povjerenja teško biti napraviti i jedan jedini korak.


Objavili smo i još neke priče koje su sve donedavno zvučale kao SF. Svjetski ekonomski forum objavio je kako će u roku od samo osam godina roboti obavljati dvostruko više poslova nego danas i po prvi će put po broju nadmašiti – ljude. Dvije godine ranije, pak, put Mjeseca će odletjeti prvi privatni putnik.


7. Afera s dilanjem ulaznica za SP poprima sve ozbiljnije razmjere


Davor Šuker


Davor Šuker



Nakon što je Drago Ćosić već dobio izvanredni otkaz na HRT-u, afera oko navodnog nelegalnog dilanja ulaznica za SP u Rusiji poprima sve ozbiljnije razmjere.


Tužiteljstvo, ali i FIFA potvrdili su kako se istražuje je li u ovu rabotu bio i uključen sam vrh Hrvatskog nogometnog saveza. Sa zadnjeg kata Hiltona, naravno, sve negiraju, ali eto – institucije su krenule raditi svoj posao pa ćemo vidjeti. Ovaj put čak i one međunarodne.


8. Riječki znanstvenici na tragu novih mehanizama borbe s karcinomom



Riječki znanstvenici postigli su još jedan veliki uspjeh. Grupa profesora Bojana Polića sa Zavoda za histologiju i embriologiju otkrila je dosad nepoznati mehanizam u podlozi imunološke obrane organizma protiv raznih patogena poput virusa i tumora.


Rad čija je vodeća autorica Vedrana Jelenčić plod je gotovo šest godina istraživanja, a rezultati bi mogli uvelike pridonijeti poboljšanju postojećih eksperimenata na iznimno obećavajućim imunološkim terapijama protiv karcinoma. Priču je donijela Vedrana Simičević.


9. Prijestolnica kulture treba svoju Armadu: Rijeka pred fizičkim i mentalnim remontom


EPK


EPK



Kakve veze imaju kultura i nogometni navijači? Na prvi pogled nikakve, no naš Jasmin Đečević ovaj je tjedan napisao zanimljiv tekst o pripremama za nadolazeću riječku titulu Europske prijestolnice kulture. Prilika je to, ustvrdio je, za potpuni fizički i mentalni remont grada na Rječini, no za to neće biti presudni ni vrhunska organizacija, ni zanimljiv program, niti nova infrastruktura. EPK treba “svoju Armadu”, pri čemu ne mislimo isključivo na nogometne navijače, već zajedništvo svih u Rijeci kakvo smo zadnji put vidjeli kad je prije godinu i pol dana klub s Rujevice osvojio titulu prvaka države.


Tada je cijeli grad bio Armada, a godina u kojoj će Rijeka biti Europska prijestolnica kulture traži da to opet postane.


10. Mladi par iz Rijeke čekao je bebu i svaki se mjesec snimao kako pleše



Tjedni pregled zaključit ćemo jednom lijepom crticom, a upravo je ona u danima iza nas izazvala najveći interes čitatelja. Mladi riječki par je mjesece prekrasnog iščekivanja svojeg prvog djeteta pretvorio u divnu uspomenu. Što su učinili? Svakog mjeseca, počevši od majčinog 16. tjedna trudnoće snimali su se kako plešu na istu pjesmu, na istom mjestu i u istoj odjeći. Snimali su sve do rođenja bebe, a posljednji kadrovi simpatičnog videa prikazuju upravo malog Leona u naručju. Čestitamo.