12. Sajam stipendija

Obrazovanje bez granica: U Njemačkoj već studira 4.600 studenata iz Hrvatske

Ljerka Bratonja Martinović

Programe je predstavilo više od 50 izlagača iz 12 država Europe, SAD-a i Azije / snimio D. KOVAČEVIĆ

Programe je predstavilo više od 50 izlagača iz 12 država Europe, SAD-a i Azije / snimio D. KOVAČEVIĆ

Na području visokog obrazovanja postoje 134 programa suradnje Hrvatske i Njemačke. Za studij u Njemačkoj odlučila se i Dora Meštrović iz Vinkovaca, kći bivšeg igrača NK Rijeka, Marija Meštrovića



Za one koji žele studirati u inozemstvu, Njemačka je idealna destinacija: nudi visoku kvalitetu studija, niske troškove i diplomu priznatu na svjetskoj razini. Uz to, riječ je o jednoj od najsigurnijih država svijeta, pa ako roditelji dvoje kamo poslati dijete, neko od njemačkih sveučilišta pravi je izbor. Ovako razloge za upis studija u Njemačkoj prezentira Michael Harms, voditelj odjela za komunikacije DAAD-a, vodećeg njemačkog servisa za razmjenu studenata.


Potraga za studijem


Upravo je Njemačka zemlja partner ovogodišnjeg Sajma stipendija što ga već dvanaestu godinu organizira Institut za razvoj obrazovanja (IRO).


Štandove s informacijama i uvjetima upisa na tražena njemačka, engleska, američka, talijanska sveučilišta, obišle su jučer u Zagrebu stotine studenata. Na sajmu koji sutra seli u Rijeku svoje je programe predstavilo više od 50 izlagača iz 12 država Europe, SAD-a i Azije, s ciljem jačanja akademske mobilnosti i pomoći studentima u traganju za odgovarajućim studijem. Iako je tek sedma na listi interesa hrvatskih studenata, u Njemačkoj danas studira više od 4.600 studenata iz Hrvatske, a na području visokog obrazovanja postoje 134 programa suradnje Hrvatske i Njemačke.




Za studiranje u toj državi odlučila se i maturantica iz Vinkovaca, Dora Meštrović, kći nekadašnjeg igrača NK Rijeka, Marija Meštrovića. Na sajam stipendija došli su po informacije o uvjetima studiranja na Medicinskom fakultetu u Heidelbergu, jer Dora želi upisati medicinu. – Volim Hrvatsku, ali ne bih htjela nakon fakulteta završiti na burzi i čekati na posao godinama – objašnjava svoj izbor Dora, kojoj su dobro poznavanje njemačkog jezika i međunarodni ugled heidelberškog medicinskog studija presudili u izboru.


– Podržavam svaku njenu odluku, pa i ovu. I u Zagrebu će dobar liječnik uvijek naći posao, ali se ovako otvaraju i nove mogućnosti. Znanje i rad na sebi izuzetno su važni – dodaje tata Mario.


Prema podacima IRO-a, oko 23 posto studenata u Hrvatskoj danas prima stipendije, što je vrlo nizak postotak. Stipendije za studije u Njemačkoj kreću se najčešće od 650 do 1.000 eura, ovise o akademskom stupnju, dostupnije su nego u Hrvatskoj, ali je uvjet izvrsnost, a ne socijalni status. U Njemačkoj danas studira više od 320.000 stranih studenata, što je 12 posto ukupnog broja studenata u toj zemlji. Cilj im je do 2020. godine taj broj povećati na 350.000, a istodobno povećati mobilnost njemačkih studenata, tako da svaki drugi njemački apsolvent za vrijeme studija stekne iskustvo studiranja u inozemstvu.


Poželjna destinacija


I Hrvatska im je poželjna destinacija, pa je tako lani, samo preko stipendija DAAD-a, na hrvatskim visokoškolskim ustanovama studiralo 300-tinjak studenata i 60 znanstvenika iz Njemačke. Ukupan broj veći je za još nekoliko stotina, procjenjuju. U istoj godini, 214 stipendista iz Hrvatske otišlo je u Njemačku.


– Hrvatska i Njemačka imaju vrlo uske veze i izvan akademske suradnje. Njemačka je top-destinacija za strane studente, odmah nakon SAD-a i Velike Britanije, jer ima vrlo visoku kvalitetu obrazovanja na svojim sveučilištima. Naša sveučilišta ne naplaćuju školarine, pa su i vrlo pristupačna – navodi predstavnik DAAD-a. Glavna su im ciljna skupina, kaže, studenti koji su već stekli diplomu prvostupnika, jer je izbor studija na engleskom jeziku na višim stupnjevima studija daleko veći. Studiji za prvostupnike u pravilu se održavaju samo na njemačkom jeziku, pa je na njima stranih studenata bitno manje, no za one koji dobro vladaju njemačkim to nije problem – ističe Harms.


Interes za studiranje u Hrvatskoj pak imaju studenti iz Njemačke hrvatskog podrijetla, oni koji studiraju hrvatski ili druge slavenske jezike, ili pak studenti društvenih znanosti.


– Mnogi među njima su Hrvati odrasli u Njemačkoj, pa odlaze na semestar ili dva u Zagreb, Dubrovnik i druga sveučilišta. Vjerujem da će ih biti i više, Hrvatska ima što ponuditi – zaključuje Harms.