HZZO dosad izdao 350 tisuća europskih kartica

Oprez na putu: Europska kartica nedovoljna, ipak se preporuča putno osiguranje

Danijela BAŠIĆ-PALKOVIĆ

Ukoliko se dogodi da unatoč EKZO–u morate platiti zdravstvene usluge, po povratku u Hrvatsku možete HZZO-u podnijeti zahtjev za refundacijom troškova



Nakon što smo pisali da u turističkim ambulantama koje nisu ugovorni subjekt HZZO-a a turisti iz EU neće moći koristiti europske kartice zdravstvenog osiguranja, zanimalo nas je kakva prava imaju hrvatski državljani i korisnici te kartice u inozemstvu. Iz službe za odnose s javnošću HZZO-a vele da Europska iskaznica zdravstvenog osiguranja (EKZO) na koju imaju pravo sve osigurane osobe u Republici Hrvatskoj, vrijedi na teritoriju zemalja članica Europske unije.


  Tako primjerice osiguranoj osobi HZZO-a, koja se za vrijeme svog privremenog boravka na području druge države članice EU iznenada razboli, ta kartica pokriva troškove neodgodive zdravstvene zaštite. Naime osiguranici HZZO-a koji se za vrijeme privremenog boravka na području druge države članice iznenada razbole, ozlijede ili dožive nesreću, imaju pravo koristiti zdravstvenu zaštitu koja se ne može odgoditi do njezinog planiranog povratka u Hrvatsku, a na teret sredstava HZZO-a.


  U HZZO pak pojašnjavaju da je neodgodiva zdravstvena zaštita ona za koju liječnik zdravstvene ustanove u kojoj se u inozemstvu osoba javi, kaže da se ne može odgoditi do planiranog povratka u Hrvatsku. Također, neodgodivom se smatra zdravstvena zaštita povezana s kroničnim ili postojećim bolestima ako cilj putovanja nije liječenje (na primjer kontrola visokog tlaka), te zaštita u vezi s trudnoćom i rođenjem djeteta, ako pak cilj privremenog boravka u inozemstvu nije porođaj. Uz to neodgodive zdravstvene usluge su primjerice i dijaliza, terapija kisikom, tretmani za astmu, no radi korištenja tih usluga osigurana osoba se prethodno mora dogovoriti sa zdravstvenom ustanovom države u koju namjeravate otputovati.




  -EKZO omogućava korištenje zdravstvenih usluga koje su s medicinskog gledišta nužne, uzimajući u obzir prirodu usluga i dužinu očekivanog boravka, a kod ugovornih pružatelja zdravstvenih usluga. Treba naglasiti da EKZO nije alternativa putnom osiguranju jer ne pokriva troškove privatne zdravstvene zaštite ili troškove poput spašavanja pacijenta prilikom nezgode na skijalištu, zračni prijevoz natrag u domovinu ili ukradeno ili izgubljeno vlasništvo.


  -Stoga je preporučljivo uz EKZO imati i odgovarajuće putno osiguranje. Isto tako, EKZO nije alternativa putnom osiguranju i ne pokriva troškove planiranog liječenja (primjerice ukoliko osigurana osoba ciljano odlazi u inozemstvo kako bi rodila). Ta se kartica koristi izravno kod ugovornih pružatelja zdravstvenih usluga pod istim uvjetima i po istoj cijeni kao da je osoba osigurana u državi boravka, pojašnjavaju u HZZO-u.


  To pak znači da će osigurane osobe možda morati osobno snositi iznos sudjelovanja u troškovima zdravstvene zaštite (participacija), ukoliko se sudjelovanje naplaćuje u državi boravka za zdravstvene usluge koje su joj pružene. Ukoliko se dogodi da osigurana osoba unatoč tome što sa sobom ima EKZO mora platiti zdravstvene usluge, po povratku u Hrvatsku može HZZO-u podnijeti zahtjev za refundacijom troškova koji će se priznati ako se radilo o zdravstvenim uslugama neodgodive naravi koje su pružene od strane ugovornog pružatelja zdravstvene usluge. U HZZO su nam potvrdili da su do sada izdali 350 tisuća Europskih kartica zdravstvenog osiguranja.