Fibroscan u probnom radu

Neivnazivna pretraga jetre ponovo moguća u Rijeci

Barbara Čalušić

Pregled Fibroscanom kojim se određuje stupanj oštećenja jetre zamjenjuje agresivnu metodu biopsije jetre prema kojoj kronični bolesnici imaju odbojnost. Uređaj će na »posudbi« u KBC-u ostati 18 mjeseci 



RIJEKA  Prije nešto više od godinu dana u KBC-u Rijeka prvi je put učinjena pretraga jetre Fibroscanom, neinvazivnom metodom sličnom ultrazvuku pomoću koje se može odrediti stupanj oštećenja jetre. Uređajem kojeg je francuski proizvođač tada probno dao na posudbu Zavodu za gastroenterologiju kroz tri je mjeseca pregledano više od 600 bolesnika. Pregledavani su prvenstveno pacijenti s kroničnim bolestima jetre kod kojih ova metoda zamjenjuje biopsiju jetre, invazivnu metodu pri kojoj se ubodom igle kroz kožu uzima komadić tkiva jetre. S obzirom da pacijenti osjećaju odbojnost prema biopsiji kao agresivnoj metodi, pojavom Fibroscana otvorena je mogućnost numeričkog određivanja stanja jetre kad je u pitanju stupanj pregrađivanja jetre vezivnim tkivom odnosno fibroze te određivanje stupnja masnoće u jetrenom tkivu odnosno steatoze.


   – Iako je postojala želja pacijenata – prvenstveno onih s hepatitisom B i C kod kojih terapiju ne možemo započeti bez da znamo u kakvom je stanju jetra – da aparat ostane trajno u Rijeci, odnosno da se nađu sredstva za njegovu nabavku, to se nije dogodilo i posljednjih godinu dana bili smo prisiljeni bolesnike bioptirati ili slati u druge centre na neinvazivnu dijagnostiku. Ono što se dogodilo upravo ovih dana, uoči Svjetskog dana hepatitisa jest da je aparat ponovo u Rijeci i to na najmanje 18 mjeseci kako je dogovoreno s proizvođačem, a sve zbog rezultata koji su dobiveni prošle godine kada smo ispitivanjem mogućnosti ovog uređaja došli do spoznaja da dokazivanje promjena u jetri ovom metodom može biti vrlo značajno, ne samo kod bolesnika s primarnom bolešću jetre, već i kod bolesnika koji su primarno bubrežni, a određivanjem stupnja masnoće u jetri možemo predvidjeti progresiju bubrežne bolesti ili pak nakon transplantacije bubrega uočiti disfunkciju transplantata i predvidjeti povećani kardiovaskularni rizik, kaže prof. dr. Davor Štimac pročelnik Zavoda za gastroenterologiju.


   Rezultati istraživanja provođenih na tom Zavodu, u suradnji sa Zavodom za nefrologiju publicirani su u nekoliko vrlo vrijednih europskih znanstvenih i stručnih časopisa što je, kako tvrde pročelnik Štimac i pročelnik Zavoda za nefrologiju prof. dr. Sanjin Rački, izazvalo interes znanstvene javnosti pa je proizvođač odlučio da uređaj ponovo bude na raspolaganju KBC-u gdje će se koristiti u znanstvene, ali i dijagnostičke svrhe kod gastroenteroloških, nefroloških i endokrinoloških bolesnika. Očekuje se da će primjena uređaja dovesti do potvrde znanstvenih otkrića na čijem su tragu rezultati riječke skupine kliničkih znanstvenika te pomoći u dijagnosticiranju stanja jetre svim jetrenim bolesnicima.  

  – Nadamo se da će Fibroscan i nakon 18 mjeseci ostati u Rijeci, prvenstveno zbog bolesnika kojima je potreban, a kojih je mnogo više od samo onih s hepatitisima B i C, kojih je blizu 80.000, kaže Štimac