Kiša spasila Vrbničko polje

Dar s neba za zlatne kapi vrbničke žlahtine

Mladen Trinajstić

U dva kišna »naleta« svaki je kvadrat Vrbničkog polja zaliven s oko 80 litara vode. To je, u ovoj fazi zrenja, bilo od ključnog značenja za utemeljenost nadanja vrbničkih vinogradara u vrlo dobru, možda čak i odličnu berbu koja bi trebala započeti sredinom rujna



VRBNIK  Kiša koja je proteklih dana, nakon duljeg sušnog razdoblja, napokon dobro namočila bodulsku zemlju više je no dobro došla svim krčkim poljoprivrednicima, pa tako i vrbničkim vinogradarima.


– Bile su to zlatne kapi, pravi dar s neba bez kojega bi izgledi plodonosne berbe u Vrbničkome polju već polako počeli dolaziti u pitanje, naglasio je jučer dipl. ing. Marinko Vladić, enolog Poljoprivredne zadruge Vrbnik – najvećeg proizvođača vina na otoku Krku.


U dva kišna »naleta« proteklih nam je dana palo oko 80 mm kiše po četvornome metru što će reći da je svaki kvadrat Vrbničkog polja zaliven s oko 80 litara vode. To je, u ovoj fazi zrenja, bilo od ključnog značenja za utemeljenost naših nadanja vrlo dobroj, možda čak i odličnoj berbi, prenosi nam iskusni vinarski znalac koji će narednih tjedana imati pune ruke posla. 




   Činjenica jest da naše Vrbničko polje krase izuzetne kvalitativne karakteristike po pitanju njegove otpornosti na sušu, ali i priroda ima svojih ograničenja. Vrlo duboka zemlja koju krasi i izuzetna sposobnost čuvanja vlage u njenim najdubljim slojevima, iznova je dokazala svoju vrijednost ali, da se suša nastavila i sljedećih tjedana, mnogo bi toga počelo dolaziti u pitanje, konstatira Vladić koji kaže i kako nakon kiše koja je proteklih dana pala, vrbnički vinari više nemaju razloga čeznutljivo gledati u nebo, barem ne s nadom u nove oborine.


Osamdesetak palih litara sasvim je dovoljno za nasade vinove loze u Vrbničkom polju te se sada svi skupa nadamo novom suncu i toplini koja bi, nakon priželjkivanog ovlaživanja zemlje, sad trebala pridonijeti pravovremenom zrenju. 



Marinko Vladić kaže kako bi, ne dogode li se narednih tjedana kakvi neočekivani »meteorološki potresi«, ovo mogla biti izuzetno dobra berba. Očekivanja su visoka i u kvanititativnom, ali i kvalitativnom pogledu, ustvrđuje zadružni enolog koji će narednih tjedana pratiti parametre o kojima će ovisiti vinogradarski »dan D«.



Berba oko 20. rujna


Prvi enolog vrbničkih zadrugara ističe kako je planirana berba, bude li u tjedima koji su pred nama sve teklo prema planu, »zacrtana« za drugu polovicu rujna. Iako je teško ovoliko unaprijed pogoditi točan datum kad bi se svi parametri vezani uz šećer i kiseline mogli poklopiti, držim da će prvi berači u trgadbu krenuti oko 20. rujna.


Žlahtina je sorta čije vino ne teži prevelikom udjelu alkohola i kojoj u fazi branja ne treba previše šećera. Bude li naredih tjedana sunca, nećemo morati previše čekati jer za dobivanje svježeg i voćnog vina poput ovog i ne treba težiti nekim astronomskim razinama voćnog sladora pohranjenog u zelenkastožutim bobicama grožđa, zaključuje naš sugovornik.   

Izostale biljne bolesti


Od PZ-ovog enologa doznajemo i kako su nasadi vinove loze, za razliku od nekih drugih poljoprivrednih kultura na otoku Krku, ove godine ostali pošteđeni zamjetnije pojavnosti biljnih bolesti. Na tome u prvom redu trebamo zahvaliti disciplini i educiranosti samih vinogradara, iskusnih poljoprivrednih znalaca koji su pravovremeno i »sukladno svim pravilima struke« tretirali svoje vinograde odgovarajućim zaštitnim sredstvima.


Na nasadima onih neiskusnijih i novijih vinogradara bilo je nešto pepelnice i plamenjače, što i ne čudi obzirom da je protekla godina u mnogim elementima bila upravo idealna za razvoj tih bolesti. U svakom slučaju, oni koji nisu postupili poput dobrih vinogradara, skupo će platiti svoje propuste, zaključio je naš sugovornik ustvrdivši kako je, ne slučajno, takvih u Vrbniku malo!