Zemlja koje nema Borisa Pavelića

Ustav a la wild

Boris Pavelić

Ustav je temelj državne zgrade; čačkate li ga neprestance, i zgrada je u opasnosti. Krajnji je čas da SDP odustane od igre s ustavnom vatrom. Ne učini li to, dospjet će onamo otkud želi pobjeći: do optužbe da je poput partije čijih se postulata 1989. zauvijek odrekao. Samo što će ovaj put optužba biti opravdana



Stav HNS-a da nije dobro često mijenjati Ustav nema apsolutno nikakvu težinu, kazao je jučer našem listu visoki dužnosnik SDP-a nakon što su vladajućoj stranci partnerstvo otkazali čak i koalicijski partneri, glasajući protiv otpočinjanja procedure ustavnih promjena.


   Kamo se mi to vraćamo? Što znači reći da »nema apsolutno nikakvu težinu« tvrdnja kako »nije dobro često mijenjati Ustav«? Sjećamo li se režima u kojima se ustav mogao mijenjati svaki put kada bi vladajući pomislili kako im to politički odgovara? Proglasiti ustav propisom podložnim arbitrarnim promjenama, pa to još učiniti s najviših razina vladajuće stranke, zabrinjavajuća je poruka koja slabi same temelje pravnoga poretka.


   Pritom, posve je nejasno zašto se SDP zapravo upustio u tako kompromitirajuću političku akciju, izolirajući sama sebe tvrdoglavim inzistiranjem na očito štetnoj inicijativi. Nikada se još nije dogodilo da HNS, HDZ, SDSS i laburisti zajedno nastupe protiv SDP-a. Nikada do jučer: pet zastupnika te četiri stranke odbacili su prijedlog zastupnika SDP-a da o ustavnim promjenama raspravi nadležni saborski odbor, i time pokrene službenu proceduru promjene hrvatskoga Ustava.




   Kada im je inicijativa propala, SDP-ovci su i nehotice priznali ono za što ih politički suparnici danima optužuju: da Ustav pokušavaju promijeniti iz pukih uskostranačkih i dnevnopolitičkih motiva. Već citirani »visoki dužnosnik SDP-a« prokomentirao je, naime, ovako: »Nećemo odustati, dapače. Sada smo samo još odlučniji da to istjeramo kako bi se razjasnilo tko to zapravo štiti udbaše«. SDP, dakle, želi promijeniti Ustav kako bi se suprotstavio HDZ-ovoj optužbi da »štiti udbaše«, preciznije, jednoga udbaša: Josipa Perkovića. Zastupnica Ingrid Antičević-Marinović ustvrdila je, prenosi Hina, to isto: »Kad se u društvu stvore takve okolnosti da se društvo dijeli po vrlo važnom pitanju, da neka skupina, i to čak vladajuća, štiti politički motivirane ubojice i kad se takve optužbe ponavljaju iz dana u dan, sasvim je legitimno braniti se i braniti društvo od takvih neodgovornih optužbi«. Antičević-Marinović, dakle, drži da je legitimno mijenjati Ustav kako bi se SDP branio od HDZ-ovih optužbi.


   Ako je naša interpretacija točna, tada je SDP uistinu otišao predaleko u svojemu poigravanju ustavnim poretkom. Dobro im je odbrusio HDZ-ov Davorin Mlakar: da mijenjaju Ustav »a la wild«. Cijela zavrzlama oko »Lex Perkovića« mogla se možda smatrati ne pretjerano važnim političkim vrludanjem po labirintu povijesne krivnje i na desnici i na ljevici. Ali, kada je dovela do tvrdnji da vladajući mogu mijenjati Ustav kako bi političkim protivnicima začepili usta, stvar je postala ozbiljna. I opasna.


   Jer, nije »stav HNS-a« da se Ustav ne smije često mijenjati. Svak u demokraciji zna da je to jedan od temeljnih postulata stabilnih demokratskih poredaka. Ustav je temelj državne zgrade; čačkate li ga neprestance, i zgrada je u opasnosti. Krajnji je čas da SDP odustane od igre s ustavnom vatrom. Ne učini li to, dospjet će onamo otkud želi pobjeći: do optužbe da je poput partije čijih se postulata 1989. zauvijek odrekao. Samo što će ovaj put optužba biti opravdana.