Sudan sam na svijetu

Posljednji sjeverni bijeli nosorog pod paskom čuvara

Hina

Foto Reuters

Foto Reuters

Da bi odvratili krivolovce, veterinari su im odrezali rogove. Rog nosoroga sadrži veću količinu keratina, proteina kojega ima u kosi i noktima. Za njim je velika potražnja u Aziji, gdje se vjeruje da jača seksualnu moć. Na crnom tržištu kilogram rogova vrijedi 66.000 dolara (465.000 kuna)



Četiri teško naoružana čuvara paze na golemog nosoroga koji mirno pase na ranču u Keniji. On je Sudan, posljednji sjeverni bijeli nosorog na cijelome svijetu čija će vrsta, ako se uskoro ne pobrine za potomstvo, izumrijeti.


 


Sudan živi u društvu dviju ženki i skupine južnih bijelih nosoroga. Dom im je ranč za očuvanje vrsta Ol Pajeta u Keniji koji se prostire na 300 četvornih kilometara.


Sudan je zajedno sa svoje dvije “cure” Najin i Fatu pod stalnom 24-satnom zaštitom. Štiti ih električna ograda, a paze ih rendžeri s nabijenim puškama. Da bi odvratili krivolovce, veterinari su im odrezali rogove. Rog nosoroga sadrži veću količinu keratina, proteina kojega ima u kosi i noktima. Za njim je velika potražnja u Aziji, gdje se vjeruje da jača seksualnu moć. Na crnom tržištu kilogram rogova vrijedi 66.000 dolara (465.000 kuna).




“Rogove smo im odstranili preventivno, ali ljudi i dalje ubijaju ove životinje, čak i zbog ostatka roga”, kaže upravitelj Ol Pajete Richard Vigne.


Sudan, Fatu i Najin zadnja su nada za sjevernog bijelog nosoroga. Prije pedeset godina u Ugandi, Čadu, Sudanu, Kongu i Srednjoafričkoj Republici bilo ih je 2250. Do 1998. ostalo ih je samo 25 u kongoanskom nacionalnom parku Garambi.


“Krivolov je oduvijek predstavljao najveću prijetnju”, rekao je stručnjak Svjetskog fonda za zaštitu prirode (WWF) Joseph Okori. Uništenje njihova staništa zbog rudarenja, ali i krčenje šuma te građanski ratovi pridonijeli su rapidnom smanjenju njihova broja.


Danas ih je ostalo samo pet. Uz tri sjeverna bijela nosoroga u Keniji, još dvije ženke žive u zoološkom vrtu u češkom gradu Dvur Dralove nad Labem. Ondje su živjeli i Sudan, Najin i Fatu, no 2009. premješteni su u Keniju u nadi da će im reprodukcija bolje ići u prirodi.


Prirodni rasplod dosad nije dao rezultata jer Sudan stari. Ima 42 godine i mogao bi živjeti još pet godina, osim ako ne bude imao sreće. Vrijeme istječe.


Južnoafrički veterinar Morne dela Rey, specijalist za mikrokirurgiju zametaka, želi pomoći u spašavanju sjevernog bijelog nosoroga.


Prikuplja Sudanovo sjeme i jajašca dviju ženki. “Moramo dobiti što više sjemena jer smo pod pritiskom istjecanja vremena”, kaže Vigne.


Sudanovo sjeme bit će zamrznuto, pa čak i ako uskoro ugine, koristit će se poslije. Naravno, kvaliteta sjemena je sve lošija što je Sudan stariji pa su i izgledi za reprodukciju manji.


Veterinari se nadaju da će u idućih nekoliko mjeseci uspjeti ostvariti “in vitro” oplodnju i potom zametak i usaditi u ženku.


“Nadamo se da ćemo doći do toga. In vitro oplodnja kod nosoroga dosad nikad nije pokušana”, rekao je Dela Rey. “Ne znamo kakvi su nam izgledi za uspjeh, ali to nam je zadnja šansa. Moramo uspjeti”, naglasio je.