SP Rusija

Zanimljivosti i rekordi hrvatske pobjede protiv Danske

P. N.

Foto Reuters

NIŽNJI NOVGOROD Hrvatsku pobjedu u susretu osmine finala svjetskog prvenstva protiv Danske u Nižnjem Novgorodu obilježile su brojne zanimljivosti i rekordi.

Hrvatska je prvi put nakon 20 godina dobila jednu utakmicu nokaut faze na nekom velikom natjecanju. Posljednji put to nam je uspjelo 1998. u Francuskoj kada smo na putu do svjetske bronce u osmini finala pobijedili Rumunjsku.

Nakon toga ‘Vatreni’ su samo dva puta izborili plasman u drugi krug natjecanja i oba puta ispali. Na Europskom prvenstvu 2008. u Austriji i Švicarskoj u četvrtfinalu smo nakon lutrije kaznenih udaraca ispali od Turske, a prije dvije godine na EP-u u Francuskoj u osmini finala od Portugala.

U povijest se upisao i Danijel Subašić koji je postao tek drugi vratar koji je obranio tri kaznena udarca. Prvi je to bio Portugalac Ricardo na SP-u 2006. godine. Portugal je tada u četvrtfinalu pobijedio Englesku 3-1, a Ricardo je zaustavio udarce Lampardu, Gerrardu i Carragheru.

Hrvatska je u Nižnjem Novgorodu prvi put u povijesti na svjetskim i europskim prvenstvima dobila neku utakmicu boljim izvođenjem jedanaesteraca.

Hrvatsko – danski okršaj bila je tek druga utakmica u povijesti svjetskih prvenstava u kojoj su obje momčadi zabile gol u prvih pet minuta. Prva je bila na posljednjem World Cupu 2014. kada je Argentina pobijedila Nigeriju 3-2. Lionel Messi je zabio za 1-0 u 3. minuti, a minutu kasnije izjednačio je Ahmed Musa.

Zatresavši mrežu Danijela Subašića u 57 sekundi utakmice, Mathias Jorgensen je postigao najbrži pogodak na svjetskom prvenstvu u Rusiji, međutim njegov gol nije niti među 10 najbržih u povijesti svjetskih prvenstava.

Jučerašnji dan bio je tek drugi u povijesti svjetskih prvenstava u kojem su obje utakmice razriješene izvođenjem jedanaesteraca nakon što je i Rusija protiv Španjolske slavila ‘udarcima s kreča’.

Prvi put se to dogodilo 21. lipnja 1986. kada su Brazil i Njemačka u četvrtfinalu boljim izvođenjem jedanaesteraca slavili protiv Francuske i Meksika.