Poziv tvrtkama i građanima da prijave neplatiše

EK: Prijavite one koji vam ne plaćaju u zakonskim rokovima

Irena Frlan Gašparović

Komisija je svjesna da tvrtke diljem Europske unije propadaju čekajući da im se plate robe i usluge koje su isporučili. Osobito su na udaru mala i srednja poduzeća, smatra Europska komisija, pa zato i pokreće kampanju



ZAGREB  Europska komisija pozvala je ovoga tjedna građane i tvrtke da joj putem interneta dostave informacije o tome uspijevaju li u zakonskim rokovima naplatiti svoje robe i usluge, kako bi Komisija dobila točniji uvid u primjenu europskih pravila o rokovima plaćanja.


Zemlje članice EU-a morale su još lani u svoja zakonodavstva uvesti Direktivu za borbu protiv kašnjenja u plaćanju u poslovnim transakcijama, prema kojoj javna tijela moraju, u pravilu, plaćati robe i usluge u roku od 30 kalendarskih dana, iznimno u 60. Hrvatska tu direktivu primjenjuje kroz Zakon o financijskom poslovanju i predstečajnoj nagodbi. No, problemi sa zakašnjelim plaćanjima nisu samo hrvatski problemi. Komisija je svjesna da tvrtke diljem Europske unije propadaju čekajući da im se plate robe i usluge koje su isporučili. Osobito su pritom na udaru mala i srednja poduzeća, smatra Komisija, koja je zbog tih poteškoća pokrenula i informativnu kampanju, namijenjenu prije svega tvrtkama i tijelima javne vlasti.

Osim toga, potpredsjednik Komisije Antonio Tajani pokrenuo je ovoga tjedna tzv. e-DESK, internetski alat koji će, kako je priopćila Komisija, »omogućiti europskim građanima i tvrtkama da osiguraju vrijedne i izravne povratne informacije« Komisiji o primjeni direktive i (ne)poštivanju rokova plaćanja u njihovim državama. Informacije se mogu podnijeti putem interneta, na stranici Komisijine Opće uprave za poduzetništvo i industriju. Komisija pritom poziva građane i poduzeća da podijele sve informacije koje imaju, pa i eventualne dokaze o problemima s kojima se suočavaju kada žele ostvariti nova prava koja im je trebala zajamčiti spomenuta direktiva.


Što se tiče informativne kampanje, koja traje do kraja ove godine, u Hrvatskoj se u sklopu nje o probijanju rokova plaćanja razgovaralo još lani, čak i prije pristupanja Europskoj uniji. Kao razlog za pokretanje te kampanje, Komisija je istaknula sveprisutno zakašnjelo plaćanje u EU koje čini veliku štetu europskom gospodarstvu jer se time narušava tržišno natjecanje, tvrtke propadaju, a radna mjesta se zatvaraju.